Niedaleko słynnych Łazienek znajduje się zielony azyl Warszawy – Ogród Botaniczny UW. Gromadzi tysiące interesujących gatunków roślin z całego świata.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Założony w 1818 roku, ogród pełni funkcję zarówno edukacyjną, jak i rekreacyjną.
Na powierzchni ponad 5 hektarów rośnie około 7000 gatunków roślin, w tym liczne gatunki drzew, krzewów, roślin zielnych, a także egzotycznych okazów w szklarniach.
Wśród najciekawszych kolekcji znajdują się rośliny tropikalne, kaktusy oraz rośliny wodne. Ogród podzielony jest na różne sekcje tematyczne, każda prezentująca inny rodzaj roślin.
Działy i kolekcje ogrodu
W szklarniach znajdują się rośliny tropikalne, subtropikalne oraz bogata kolekcje sukulentów, palm i figowców. Rosarium to piękny zakątek, gdzie oglądać można liczne gatunki i odmiany róż.
W Dziale Roślin Użytkowych i Leczniczych dowiecie się między innymi, jakie gatunki flory na przestrzeni wieków zapewniały człowiekowi żywność oraz lekarstwa. Dział Roślin Różnych Środowisk przedstawi wam rośliny, które przystosowały się do ekstremalnych warunków stepów, nadmorskich wydm, bagien czy szczytów górskich.
Dział Pnączy zaskoczy zbiorem roślin owijających się wokół wysokich płotów, kolumn i pergol. W Dziale Systematyki Roślin zobaczycie realizację zasad klasyfikacji flory na konkretne rodziny.
Dział Roślin Ozdobnych składa się z roślin, jakie na przestrzeni wieków gościły w ogrodach możnych i władców. „Miniaturkę” flory polskiej terenów nizinnych stanowi Dział Flory Nizinnej, gromadzący 250 gatunków rodzimych roślin.
W Dziale Biologii Roślin zapoznacie się z procesami odpowiadającymi za rozmnażanie się roślin. Ostatnim działem ogrodu jest Arboretum, czyli zbiór wspaniałych drzew i dużych krzewów, z których część posadzona została w XIX wieku.
Zwiedzanie ogrodu botanicznego UW
Spacer po Ogrodzie Botanicznym UW to długa i fascynująca podróż, która znacznie poszerza naszą wiedzę na temat flory. Jest więc to ciekaw opcja na interesujący, ale i pouczający dzień dla członków Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, że na jego teren nie wolno wchodzić z hulajnogami, rowerami czy rolkami. Zakazane jest również wprowadzanie psów.
Godziny otwarcia
Ogród jest czynny codziennie od 10:00 do 20:00, przy czym kasa biletowa otwarta jest do 19:00. Szklarnie z tropikalnymi gatunkami roślin dostępne są do zwiedzenia od wtorku do niedzieli, w tych samych godzinach co ogród. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie wejście do nich odbywa się o 19:20.
Ceny biletów do ogrodu botanicznego
Normalne bilety jednorazowe kosztują 20 złotych. Ulgowe bilety w cenie 10 złotych przysługują:
- dzieciom i młodzieży szkolnej (wymagane okazanie legitymacji szkolnej),
- studentom i doktorantom do ukończenia 26. roku życia (wymagane okazanie legitymacji studenckiej lub doktoranckiej),
- emerytom i rencistom (wymagane okazanie legitymacji ze zdjęciem lub legitymacji bez zdjęcia i dokumentu tożsamości),
- osobom z niepełnosprawnością (wymagane okazanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem lub legitymacji osoby niepełnosprawnej),
- wycieczkom zorganizowanym (od 9 osób).
Dostępny jest również bilet rodzinny, w ramach którego dwoje dorosłych z dwójką dzieci powyżej 7 lat mogą wejść za 50 złotych.
Wstęp wolny na teren ogrodu przysługuje:
- studentom Uniwersytetu Warszawskiego,
- pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego,
- emerytom Uniwersytetu Warszawskiego,
- członkom Klubu Absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego,
- posiadaczom honorowych kart wstępu,
- dzieciom poniżej 7. roku życia,
- asystentowi osoby z niepełnosprawnością.