Położony nad cieśniną Kattegat Göteborg to drugie co do wielkości miasto Szwecji. Choć jest mniej popularny wśród turystów niż Sztokholm, również ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Co warto zobaczyć w Göteborgu? Kto obowiązkowo powinien tutaj przylecieć?
W tym artykule:
Göteborg – najważniejsze informacje
Göteborg jest drugim co do wielkości, liczącym ponad 600 tysięcy mieszkańców miastem w Szwecji. Położone jest na zachodnim wybrzeżu kraju, nad cieśniną Kattegat, u ujścia rzeki Göta älv i pełni funkcję stolicy regionu Västra Götaland. W mieście siedzibę ma światowy koncern motoryzacyjny Volvo.
Miasto jest ważnym ośrodkiem portowym, przemysłowym i kulturalnym na mapie Szwecji. Mieszczą się tu liczne muzea. Göteborg jest także gospodarzem różnych imprez sportowych. Do Göteborga można łatwo się dostać samolotem z Gdańska, a także z Warszawy i Krakowa.
Co warto zobaczyć w Göteborgu?
To duże szwedzkie miasto ma do zaoferowania turystom szereg atrakcji płatnych i darmowych. Pobyt w Göteborgu może minąć ciekawie także wtedy, kiedy mamy ograniczony budżet. W mieście czekają na nas nie tylko zielone i zadbane parki, ale także liczne muzea i wisienka na torcie – słynny park rozrywki Liseberg.
Muzea Göteborga
Chcąc zwiedzić wszystkie muzea w Göteborgu, powinniśmy spędzić tu więcej niż tylko weekend. Zwiedzenie wszystkich na pewno nie zamknęłoby się w dwóch dniach, a przecież do zobaczenia są nie tylko muzea. Do najważniejszych tego typu obiektów możemy zaliczyć:
- Universum, czyli muzeum nauki. Otwarto je w 2001 roku, a znajduje się blisko centrum miasta, w pobliżu parku rozrywki Liseberg. Obiekt podzielono na sześć sekcji tematycznych: oceaniczną, poświęconą jadowitym gadom, człowiekowi i technologii, odkrywanie mikro i makrokosmosu, faunę lasów deszczowych, a także poświęconą szwedzkim zwierzętom. W muzeum możemy zobaczyć na żywo wiele gatunków wodnych i lądowych stworzeń, a także między innymi naturalnej wielkości makiety dinozaurów.
- Muzeum historii naturalnej – zawiera bogatą kolekcję spreparowanych zwierząt, gadów, owadów oraz obiektów geologicznych. Zobaczymy w nim między innymi słonia, żyrafę i jej szkielet, czy szkielety waleni.
- Muzeum miasta Göteborga, przedstawiające lokalną historię miasta, mieszczące się w Domu Wschodnioindyjskim, czyli dawnym biurze Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w 1762 roku.
- Muzeum kultury światowej, z ekspozycjami poruszającymi współczesne kwestie i problemy ludzkości, np. AIDS, Afryki, czy duchowości.
- Muzeum morskie z 19 statkami, w tym okrętami wojennymi.
- Muzeum szwedzkiego lotnictwa.
- Muzeum sztuki.
Tereny zielone w Göteborgu
Centrum Göteborga to także kilka ładnych parków. Koniecznie należy zacząć od parku Trädgårdsföreningen. Powstał w 1842 i był ufundowany przez króla Karola XIV Jana. Miejsce przyciąga mieszkańców i turystów zabytkową palmiarnią, piękną fontanną, a przede wszystkim rozarium, w którym znajduje się 1400 gatunków i odmian róż. Idąc dalej, miejską fosę okala kolejny park – Kungsparken, który może nieco przypominać krakowskie planty.
Warto zajrzeć także do ogrodu botanicznego, w którym od 1919 roku uprawia się tysiące gatunków roślin. Obecnie jest to około 16 tysięcy gatunków. Znajdziemy tu między innymi, szklarnie ze storczykami, palmiarnię, Dolinę Rododendronów, Ogród Górski, Polanę Japońską, czy Dolinę Zawilców. Będąc w ogrodzie botanicznym, warto zajrzeć także do pobliskiego zoo, najstarszego obiektu tego typu w Szwecji. Żyje tam m.in. symbol Skandynawii, czyli łosie.
Będąc w Göteborgu, warto także wejść na twierdzę Kronan (Skansen Kronan). Znajdujący się tuż obok dzielnicy Haga postmilitarny obiekt to doskonały punkt widokowy na całe miasto.
Göteborg – atrakcje w centrum
Turyści z Polski przyjeżdżając z lotniska autobusem, rozpoczynają zazwyczaj zwiedzanie od okolic dworca kolejowego Centralstation. Główna stacja kolejowa w Göteborgu jest położona w samym centrum miasta, rzut beretem od wspomnianego już parku Trädgårdsföreningen. Parę kroków od dworca znajduje się Brunssparken, czyli gwarny plac położony nad malowniczym kanałem, poprzecinanym zabytkowymi mostami. Idąc dalej, trafimy na plac Gustawa Adolfa, na środku którego stoi pomnik jego patrona. To tutaj mieści się urząd miasta.
Spacerując kawałek dalej wzdłuż kanału, dojdziemy do muzeum miejskiego. Stąd blisko jest już do głównego kanału portowego, nad którym znajduje się muzeum morskie, miejska opera, ale także restauracja i hotel funkcjonujące w zabytkowym żaglowcu.
Na południe od Brunnsparken znajduje się natomiast Inom Vallgraven, czyli tętniąca życiem handlowa dzielnica miasta. Znajduje się tu wiele deptaków, przy których stoją liczne sklepy odzieżowe, jubilerskie księgarnie, a także lokale gastronomiczne i kawiarnie. Uwagę w tej części miasta przykuwają dwa obiekty. Pierwszym jest hala targowa Saluhallen, gdzie znajdziemy jedzenie dla smakoszy, m.in. szwedzkie sery, wypieki, mięsa, ryby, czy wykwintne kanapki.
Drugi warty odwiedzenia obiekt to hala rybna Feskekörka (w dosłownym tłumaczeniu kościół rybny) o nietypowej, strzelistej architekturze. W zbudowanym w 1874 roku obiekcie pierwotnie sprzedawano ryby. Obecnie obiekt po remoncie pełni funkcję małego foodhallu i targu rybnego. Można zjeść tutaj posiłek na miejscu, ale także po prostu zakupić świeże ryby i owoce morza.
Idąc od Brunnsparken, ulicą Östra Hamngatan, a następnie do końca ulicą Kungsportsavenyen trafimy na Götaplatsen, miejski plac z dużą fontanną i pomnikiem Posejdona w jednym. Z placu rozpościera się widok na jedną z głównych arterii centrum. Przy placu stoją dostojne gmachy miejskiego teatru, muzeum sztuki i hali koncertowej.
Haga nie tylko w Holandii
Będąc w Göteborgu, nie można nie odwiedzić Hagi, czyli jednej z najstarszych dzielnic w mieście. Haga znajduje się blisko centrum, ale do niej również podjechać tramwajem m.in. spod dworca głównego, Brunnsparken, czy Kungsportplatsen. Haga leży u podnóża twierdzy Kronan (Skansen Kronan). Jest to urokliwa dzielnica pełna tradycyjnych, drewnianych budynków i wąskich, brukowanych uliczek. Znajdziemy tu liczne kameralne knajpki, kawiarnie, puby i kilka sklepów z pamiątkami, rękodziełem i dzianinami. W Hadze piekarnie kuszą na ulicach swoimi wypiekami, które można kupić na wynos z rozstawianych przed lokalami stoisk.
Pierwsza wzmianka o dzielnicy pochodzi z roku 1637. Rozwój i rozbudowa trwały do około 1920 roku. Co ciekawe aż do lat 70. XX wieku Haga była dzielnicą o niskim standardzie życia. Obraz dzielnicy zmienił się w latach 70. I 80. ubiegłego wieku Dziś Haga jest poszukiwaną dzielnicą mieszkaniową uważaną za atrakcję w Göteborga.
World of Volvo
Göteborg jest obowiązkowym punktem do zaliczenia dla fanów motoryzacji, a zwłaszcza miłośników marki Volvo. Właśnie w tym mieście mieści się siedziba międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego, który od kilkunastu lat pozostaje jednak w chińskich rękach. Tutaj znajduje się także World of Volvo, czyli nowoczesne muzeum i centrum konferencyjne z restauracją.
World of Volvo to całkiem nowy obiekt, otwarty 14 kwietnia 2024 roku. Okrągły, piętrowy budynek robi wrażenie swoim nowoczesnym wyglądem. Gmach zbudowano z betonu, szkła i drewna, które dominuje wewnątrz obiektu. Do budynku można wejść bezpłatnie. W przestrzeni ogólnodostępnej można zobaczyć kilka historycznych samochodów i najnowszy pojazd elektryczny Volvo. Aby zobaczyć pełną ekspozycję najważniejszych modeli w historii marki, trzeba kupić bilet wstępu za 225 koron szwedzkich. Wystawa składa się nie tylko z samochodów, ale także z ciężarówek, autobusów i pojazdów specjalnego przeznaczenia – radiowozów, czy karetek.
Wystawa pojazdów jest wzbogacona o liczne elementy interaktywne prezentujące historię marki Volvo. Odwiedzający mogą także spróbować swoich sił w sterowaniu koparką. Kupując bilet do fabryki, można także zobaczyć, jak wygląda produkcja samochodu.
World of Volvo zastąpił stare muzeum Volvo. Jak wskazują internauci w opiniach o nowym obiekcie, w poprzedniej placówce udostępnionych do zwiedzania było znacznie więcej pojazdów niż obecnie.
Park rozrywki Liseberg
Liseberg to zdecydowanie atrakcja dla miłośników dreszczyku emocji. Otwarty w 1923 roku park rozrywki obecnie jest odwiedzany przez 3 miliony osób rocznie. Największym zainteresowaniem cieszą się kolejki górskie. Część z nich porusza się z prędkością 100 km/h i więcej. W parku nie brakuje jednak spokojniejszych atrakcji, kolejek, karuzel itp., w tym także dla dzieci. Na żądnych zabawy czeka łącznie ponad 40 atrakcji.
Wstęp do parku rozrywki jest biletowany. Kupując wejściówkę przez Internet, zapłacimy nieco mniej. Co ważne, sama wejściówka do parku nie uprawnia do korzystania z atrakcji. Trzeba za nie dodatkowo zapłacić, Ceny za całodzienne, nielimitowane korzystanie z atrakcji rozpoczynają się od 310 koron szwedzkich. Pojedynczy przejazd, przy zakupie on-line, kosztuje natomiast 25 koron (plus bilet za wejście do parku).
Archipelag Göteborga – nieodkryta perełka
Bardzo ciekawą, ale niezbyt popularną atrakcją są wyspy archipelagu Göteborga. Można dopłynąć na nie promami kursującymi w ramach miejskiego transportu publicznego. Aby rozpocząć rejs, najlepiej będzie dojechać tramwajem linii 9 lub 11 do pętli Saltholmen (około poł godziny jazdy z centrum). Po przejściu około 200 metrów znajdziemy się w porcie, skąd odpływają promy łączące różne wyspy. Funkcjonują cztery linie promowe: 281, 282, 283 i 284, które łączą Saltholmen z wyspami, a także poszczególne wyspy. Promy poszczególnych linii kursują co kilkadziesiąt minut. Do najbliższych wysepek dotrzemy w ciągu kilkunastominutowego rejsu.
Każda wysepka archipelagu ma nieco inny klimat. Wszystkie łączy spokojny, kameralny klimat. Na Styrsö, głównej wyspie południowego archipelagu oprócz zabudowań mieszkalnych, znajdziemy pocztę, szkołę, sklepy, pensjonaty i restauracje. Na większości wysepek znajdują się jedynie osiedla mieszkalne, złożone z urokliwych domków w stylu skandynawskim. Lokalne społeczności je zamieszkujące są ze sobą zżyte i bardzo dbają o porządek. Co ważne, nie wszystkie wyspy są zamieszkane przez ludzi. Natknąć się tam można za to na owce, które nie boją się obecności człowieka. Poniżej prezentujemy kilka wysepek, na które można udać się promami z Saltholmen.
- Köpstadsö – niewielka wyspa, pełna urokliwych domków w skandynawskim stylu. Jedynym środkiem transportu na wyspie są taczki,. Taczki można zobaczyć przy przystani promowej, gdzie oczekują na swoich właścicieli przebywających poza wyspą.Brännö – słynie z tradycyjnych letnich tańców i plaży przyjaznej dzieciom.
- Vrångö – najbardziej wysunięta na południe zamieszkana wyspa z dużą mariną, malowniczymi punktami widokowymi, pięknymi piaszczystymi plażami i dwoma przyrodniczymi szlakami turystycznymi.
- Donsö – zamieszkują ja rybacy i właściciele statków, znajdują się na niej szlaki turystyczne i miejsca do pływania.
- Asperö – warto odwiedzić punkt widokowy na szczycie wzgórza Valen i kąpielisko..
- Stora Förö – urokliwa wyspa z dobrymi miejscami do pływania.
- Knarrholmen – położona niedaleko terminalu promowego Saltholmen, charakteryzująca się ładnymi plażami i półkami skalnymi.
Göteborg – jak dojechać?
Do Göteborga najszybciej jest dolecieć samolotem. Loty są realizowane z Krakowa, Warszawy i Gdańska. Z Krakowa 5 razy w tygodniu. Ryanair lata także z Modlina pod Warszawą dwa razy w tygodniu. Mieszkańcy stolicy mają jeszcze do wyboru loty z lotniska Chopina LOT-em (6 razy w tygodniu) oraz linią Wizz Air (2 razy w tygodniu). Najwięcej lotów realizowanych jest z Gdańsk, skąd latają samoloty linii Wizz Air i Ryanair. Każda z tych linii oferuje ze stolicy Pomorza codzienne połączenia. W przypadku tanich linii bilety nie są drogie. Z Gdańska można bez problemu znaleźć bilet w cenie kilkudziesięciu złotych.
Z lotniska Göteborg-Landvetter do centrum miasta można dojechać autobusem. Oprócz popularnych w Europie Flixbusów, kursują tutaj także lotniskowe autobusy Flygbussarna, które oferują najwięcej połączeń z najwyższą częstotliwością. Pojazdy Flygbussarny kursują z lotniska co 15-20 minut w godzinach 7:00 do 1:10, a z Göteborga od 3:00 do 20:55.
Podróż do przystanku Korsvägen przy parku Liseberg zajmuje 20 minut, a do głównego terminala Nilsa Ericssona przy głównym dworcu kolejowym 35 minut. Autobusy są nowoczesne, klimatyzowane i wyposażone w ładowarki USB przy każdym fotelu. Cena biletu wynosi 129 koron szwedzkich, a dla dzieci w wieku 3-17 lat 119 koron. Jeśli kupimy od razu bilet powrotny, zapłacimy 239 koron (dzieci 219 koron). Bilety można kupić przez Internet, w biletomacie na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy. Bilety internetowe nie są przypisane do konkretnej godziny i można je wykorzystać w okresie 3 miesięcy od daty zakupu.
Jak poruszać się po mieście?
Po Göteborgu można łatwo poruszać się transportem publicznym. Miasto słynie z jednego z największych systemów tramwajowych w północnej Europie. Działający od 1879 roku system składa się obecnie z 12 linii dziennych i 5 nocnych, obsługiwanych przez około 200 pojazdów. W mieście funkcjonują także liczne linie autobusowe oraz promowe. Siecią transportową w mieście zarządza firma Göteborgs Spårvägar AB należąca do Västtrafik.
Bilety na przejazd transportem publicznym w Göteborgu można kupić na kilka sposobów: w biletomatach w pojazdach, w aplikacji Västtrafik lub w centrach obsługi pasażera Västtrafik zlokalizowanych przy najważniejszych węzłach transportowych. Do wyboru są nie tylko bilety jednorazowe, ale także dobowe i trzydobowe. Jeśli planujemy dużo podróżować, warto rozważyć zakup biletu dobowego, albo trzydobowego.
Jednoprzejazdowy bilet normalny kosztuje 36 koron szwedzkich, a młodzieży w wieku od 7 do 19 lat 27 koron. Bilet dobowy w strefie miejskiej A kosztuje natomiast 115 koron (dla młodzieży 85 koron), a trzydobowy 230 koron (dla młodzieży 170 koron). Co ważne, biletów dobowych i trzydobowych nie kupimy na pokładzie pojazdów. Są one dostępne tylko w aplikacji lub centrach obsługi pasażera.
Zakup biletu jednorazowego w pojeździe polega na przyłożeniu karty płatniczej do czytnika. Bilety papierowe zakupione w punkcie obsługi pasażera kasujemy w kasowniku.
Bilety Västtrafik są ważne w autobusach, tramwajach, a także promach kursujących na wyspy należące do miasta. Warto pamiętać, że do tramwajów i autobusów miejskich możemy wsiadać dowolnymi drzwiami. Do autobusów regionalnych należy jednak wsiadać wyłącznie pierwszymi drzwiami i okazać kierowcy bilet lub uiścić opłatę za przejazd bezpośrednio u prowadzącego.