Położenie u stóp Tatr, piękne widoki i świetne warunki do spędzania czasu w aktywny sposób — oto czynniki, dzięki którym Zakopane stało się jednym z najsłynniejszych kurortów w polskich górach.
W tym artykule:
Jednych przyciągają tu wyciągi narciarskie i świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, innych spacerowe trasy po tatrzańskich dolinach. A co z tymi, którzy preferują spotkania z zabytkami? I im nuda w Zakopanem nie zagrozi. Oto 10 miejsc, które podczas pobytu w stolicy Podhala koniecznie trzeba zobaczyć.

Atrakcje Zakopanego, które warto zobaczyć
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
Dla tych, którym marzą się wycieczki po Tatrach, idealnym wprowadzeniem do wędrówek stanie się wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W tym miejscu można się dowiedzieć, jak zbudowane są Tatry, jakie rośliny występują na ich zboczach oraz jakie zwierzęta przebywają na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wspaniałą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest największa w Polsce makieta Tatr. Na makiecie wyświetlana jest prezentacja multimedialna opatrzona komentarzem lektora.
Sporo uwagi poświęcono tu również zasadom zachowania się na górskich szlakach, dzięki czemu turyści popełniają mniej błędów podczas spotkania z dzikimi zwierzętami czy urządzania pikników na szlakach.
Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje filmy przyrodniczych wykonanych w technologii 4D. Technologia, oprócz wrażenia trójwymiaru, zapewnia dodatkowe atrakcje, np. podmuchy „wiatru”. Filmy prezentowane w kinie Centrum Edukacji Przyrodniczej pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców.
Spacer edukacyjny po CEP zajmuje około godziny.
Wielka Krokiew
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to kolejna atrakcja, której podczas zwiedzania Zakopanego nie można pominąć.

Słynna skocznia narciarska znana jest jako miejsce organizacji ważnych zawodów oraz obiekt o ciekawej historii. Oddana do użytku w marcu 1925 roku, była świadkiem tak ważnych wydarzeń, jak Mistrzostwa Świata w 1929 roku czy konkurs Pucharu Świata (od 1980 roku).

Swoje pierwsze sukcesy odnosili tu Bronisław Czech i Stanisław Marusarz, Adam Małysz i Klemens Murańka. Skaczą tu Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch oraz młodzi skoczkowie, których nazwiska być może już w najbliższym czasie na dobre zagoszczą w historii polskiego narciarstwa.
Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie od kwietnia do grudnia. Na szczyt Wielkiej Krokwi wyjeżdża się wyciągiem krzesełkowym. Przy górnej stacji kolejki znajduje się kawiarnia. W cenie biletu można zwiedzić widoczną z dołu wieżę sędziowską.
Kaplica na Jaszczurówce
Kaplica na Jaszczurówce zasługuje na uwagę z kilku względów: może się pochwalić pięknym otoczeniem i bliskością tatrzańskich szlaków, historią sięgającą początków XX wieku oraz mianem jednego z najważniejszych obiektów sakralnych Zakopanego.
Kaplica ta jest jednocześnie cenną perełką drewnianej architektury oraz ważnym miejscem dla miłośników stylu zakopiańskiego. Wzniesiona w 1907 roku, wciąż zachwyca. I choć z daleka przypomina góralski dom, w jej wnętrzu nie brak drewnianych świątków oraz ważnych dzieł sztuki sakralnej. Dzięki temu od ponad 100 lat przyciąga i wiernych, i krajoznawców.
Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzysku
W ścisłym centrum Zakopanego czeka nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki sakralnej. Drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany Starym Kościołem, to jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po mieście. Wzniesiony w połowie XIX stulecia, może się pochwalić ciekawą sylwetką i pięknym wnętrzem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu ołtarz główny, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Wielkie wrażenie robi też najbliższe otoczenie kościoła. To najstarszy cmentarz na terenie Zakopanego, znany jako Cmentarz Zasłużonych. Spoczywa tu około 500 osób: zwykłych mieszkańców Zakopanego oraz tych, którzy w dziejach miasta i Tatr odegrali ważną rolę. Można tu zobaczyć groby m.in. Władysława Orkana i Władysława Hasiora, przedstawicieli rodziny Marusarzów oraz symboliczny grób Witkacego. Na Pęksowym Brzysku spoczywają też: Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz oraz Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Taternicy, TOPR-owcy, którzy zginęli podczas akcji ratunkowych, artyści i pisarze — dzięki nim spacer po starym cmentarzu staje się lekcją lokalnej historii.
Miejsca, które warto zobaczyć w Zakopanem
Krupówki
Spacer po Krupówkach to jedna z najważniejszych atrakcji, z jakich korzystają turyści w czasie wycieczki po stolicy Podhala. Najsłynniejsza ulica miasta przyciąga licznymi straganami i restauracjami.
Wśród dziesiątek sklepów, straganów i restauracji można też znaleźć kilka ważnych atrakcji:
- Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem,
- Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach,
- Dworzec Tatrzański (budynek, który nigdy nie był dworcem kolejowym),
- Pomnik zaczytanego górala przypominającego o roli prasy lokalnej.
Reprezentacyjna ulica Zakopanego jest deptakiem na całej długości. Krupówki są zamknięte dla ruchu samochodowego, a nawet rowerowego.
Gubałówka (1123 m n.p.m.)
Kto chce nacieszyć się pięknymi widokami na Tatry i Zakopane, pospacerować w piękne scenerii i odwiedzić góralskie stragany, ten może wybrać się na Gubałówkę. Wzniesienie to przyciąga amatorów jazdy na nartach oraz spacerowiczów, którzy mogą wejść na jego szczyt jednym z kilku szlaków pieszych.
Największym powodzeniem cieszy się jednak droga najłatwiejsza, czyli wjazd kolejką terenowo-linową na Gubałówkę. Dolna stacja kolejki znajduje się w centrum Zakopanego, w pobliżu Krupówek. Pierwsza kolejka powstała w tym miejscu już przed II wojną światową w 1938 roku. Długość trasy wynosi dokładnie 1301 metrów. Przeszklony wagonik mieści 120 osób, a czas jego przejazdu niezależnie od kierunku zajmuje 3,5 minuty.

Innym sposobem dostania się na szczyt jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja mieści się niedaleko hotelu na polanie Szymoszkowej.
Dla osób, które wolą zdobyć Gubałówkę na własną rękę wyznaczono z Zakopanego aż cztery szlaki. Najpopularniejszy jest szlak niebieski przez Walową Górę. Jest to bardzo widokowa trasa wychodząca niemal z samego centrum miasta. Na jego przejście potrzebne jest około 90 minut.
Widok z Gubałówki jest bardzo malowniczy. Panorama obejmuje Tatry Polskie, Gorce oraz Podhale. Na szczycie Gubałówki znajduje się sporo lokali gastronomicznych, straganów, a nawet plaża.
Muzea, które warto zwiedzić w Zakopanem
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego znajduje się w samym centrum Zakopanego, tuż przy tętniących życiem Krupówkach. Kto przekroczy próg zabytkowego gmachu, ten znajdzie się w wyjątkowym świecie. Jak to się stało, że Zakopane z niewielkiej wsi podhalańskiej w ciągu kilku dekad stało się wielkim kurortem? Jak układały się dzieje Zakopanego i okolicznych miejscowości? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzieli twórcy wystawy.
W muzeum tym znalazło się również sporo miejsca dla artystów związanych z Tatrami i Podhalem, sporo uwagi poświecono też sztuce ludowej. Dzięki temu można tu poczuć magię XIX-wiecznego Zakopanego i jego klimat, a przy okazji zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat historii regionu.

Muzeum Oscypka w Zakopanem
Kto spędza urlop w Zakopanem, ten na pewno spotka się z oscypkami — tradycyjnymi serkami, które można kupić na licznych straganach. Góralski ser doczekał się też własnego muzeum, do którego z pewnością warto zajrzeć.
Każdy odwiedzający Muzeum Oscypka pozna historię słynnego przysmaku, dowie się też, w jaki sposób powstają oscypki i czym różnią się od innych serków góralskich. W tym niezwykłym muzeum na oczach odwiedzających powstają eksponaty – oscypki przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą.
Na koniec wizyty w tym miejscu każdy może spróbować swoich sił i własnoręcznie wyrobić oscypka.
Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza
Wycieczki po Zakopanem to nie lada gratka dla miłośników drewnianej architektury oraz twórczości Stanisława Witkiewicza.
Kto chce dowiedzieć się, jak powstał słynny styl zakopiański i jakie są jego najważniejsze cechy, ten powinien odwiedzić Willę Koliba. To jeden z najpiękniejszych domów w mieście, a jednocześnie jeden z najstarszych przykładów stylu zakopiańskiego. Wzniesiona pod koniec XIX wieku jako dom Zygmunta Gnatowskiego, z czasem przemieniła się w turystyczną wizytówkę miasta.

Dziś w jej wnętrzu mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, składające się z pięciu pokoi. Można tu ujrzeć dawne wnętrza i meble zdobione typowymi dla górali z Podhala motywami, można też zobaczyć dawne sprzęty domowe. Całość robi wrażenie, a wizyta muzeum to jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie.
Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma
Willa Atma to ciekawy zabytek drewnianej architektury i fascynujący przykład stylu zakopiańskiego. To również obiekt z ciekawą historią, w której nie brak znanych nazwisk. Willa powstała w 1895 roku jako dom Józefa Kasprusia-Stocha. Zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, dzięki czemu budynek wyróżnia się stylem i licznymi dekoracjami.
W okresie międzywojennym willa ta służyła jako pensjonat, którego najsłynniejszym gościem był właśnie Karol Szymanowski. Kompozytor, znany jako twórca Harnasi, przebywał tu przez 5 lat, starając się pracować nad swym zdrowiem. W tym czasie odkrył piękno góralskiej muzyki, a fascynacja kulturą Podhala na dobre wpłynęła na dalszą twórczość artysty.
Dziś działa tu muzeum poświęcone kompozytorowi, które prezentuje podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora. W placówce znajdziemy liczne zachowane po nim rzeczy osobiste czy odwiedzimy rekonstrukcję gabinetu Szymanowskiego.