Urokliwa grecka wyspa Santorini, nazywana także królową Cyklad, jest położona na Morzu Egejskim. Jest to jedna z najpopularniejszych destynacji, również wśród Polaków, czemu trudno się dziwić. Wyjątkowe krajobrazy na wyspie zawdzięczamy ogromnej erupcji wulkanicznej, która miała miejsce około 3600 lat temu. Jakie miejsca warto odwiedzić na Santorini, aby nasz pobyt był niepowtarzalny i wyjątkowy?
W tym artykule:
Oia – najpiękniejsze zachody słońca na świecie
Oia to jedno z najbardziej malowniczych i ikonicznych miejsc na wyspie Santorini, a także w całej Grecji. Położona na północnym krańcu wyspy, Oia jest znana ze swojej wyjątkowej architektury, zapierających dech w piersiach widoków i słynnych zachodów słońca. W kompozycję niebieskich dachów urokliwych, białych domków z Morzem Egejskim można wpatrywać się godzinami.
W Oii znajdziemy również charakterystyczne, wąskie klify i wąskie uliczki. Będąc w tej miejscowości warto odwiedzić malowniczy port Amoudi, ruiny Zamku Bizantyjskiego, czy liczne świątynie z niebieskimi kopułami. Nie brakuje tu tawern i w restauracji, w których możemy zasmakować lokalnych specjałów. Co ciekawe Oia jest również domem dla wielu artystów, stąd liczne galerie sztuki, które prezentują lokalne dzieła.
Stolica Santorini – Fira
Słynna stolica Santorini, Fira jest nie mniej obowiązkowym punktem wycieczki, niż Oia. Jest to główne centrum kulturowe i handlowe całej wyspy. Z Firy możemy podziwiać widoki na wulkaniczne krajobrazy, urokliwe Morze Egejskie, czy sąsiednie wysepki. Do dyspozycji jest tu mnóstwo wąskich, brukowanych uliczek, na których w szczycie sezonu tworzą się wręcz zatory. Stolica oferuje liczne restauracje, sklepy z pamiątkami, a życie toczy się tu również nocą za sprawą barów, klubów i miejsc oferujących muzykę na żywo.
Ze starego portu w Firze odpływają liczne rejsy. W ten sposób możemy zwiedzić wulkaniczne wyspy, czy słynne gorące źródła. Aby dostać się do portu, musimy pokonać kilkaset kamiennych schodków. Istnieje jednak alternatywa w postaci kolejki linowej, która oferuje nie mniej wyjątkowe widoki. Obowiązkowym punktem wizyty w stolicy Santorini jest z pewnością Muzeum Prehistorycznej Thery, Muzeum Archeologiczne, czy Katedra Metropolitalna.
Czerwona Plaża (Red Beach)
Na Santorini nie również brakuje miejsc, w których możemy odpoczywać całymi dniami. Jeśli lubimy sporty wodne i plażowanie, to idealnym pomysłem może być wycieczka na słynną Czerwoną Plażę. Jest ona położona na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, a otaczają ją wysokie, czerwone klify wulkaniczne. Piasek i kamyki w kolorze intensywnej czerwieni, czynią właśnie tę plażę jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Santorini.
Entuzjastów snorkelingu i pływania z pewnością zachwyci krystalicznie czysta woda oraz podwodne życie morskie. Wiele rejsów dla turystów oferuje postój na kąpiel w tym miejscu, więc warto rozważyć tę opcję transportu, zważywszy, że na Czerwoną Plażę nie dojeżdżają lokalne autobusy.
Perissa i Kamari, czyli urokliwe plaże i kurorty
Równie popularnymi plażami na Santorini są te w Perissie i Kamari. Obie leżą u podnóża góry Mesa Vouno, której szczyt jest widoczny z wielu miejsc na wyspie. Na tych plażach spotkamy z kolei nie czerwony, a czarny, wulkaniczny piasek. Malownicze, kontrastowe wybrzeże Perissy i Kamari rozlega się na wschodzie wyspy. Możemy uprawiać tu liczne sporty wodne takie jak windsurfing, jet ski, nurkowanie, czy snorkeling.
Słynna promenada obfituje w liczne sklepy, bary, tawerny i kawiarenki, a na samych plażach rozstawiane są leżaki i parasole. Kamari i Perissa to bardzo popularna baza noclegowa na greckiej Santorini z uwagi na zróżnicowany poziom usług i w miarę przystępne ceny. Atrakcją wartą uwagi może być również kino plenerowe zlokalizowane w Kamari.
Kaldera Santorini – krater wulkaniczny wypełniony morzem
Będąc na Santorini, warto zwrócić uwagę na „wulkaniczną historię” wyspy. Nie sposób pominąć kalderę, którą ukształtowała potężna erupcja wulkanu około 3600 lat temu. To również ona zniszczyła dosadnie znaczną część wyspy, pozostawiając ogromny krater, który wypełnił się wodą. Kształt kaldedry przypomina półksiężyc, a jej średnica wynosi około 12 kilometrów.
Wewnątrz kaldery znajdują się dwie wulkaniczne wyspy, Nea Kammeni i Palia Kameni, które powstały w wyniku późniejszej erupcji. Dziś możemy dopłynąć tam licznymi rejsami, które codziennie wypływają z Firy. Na krawędzi kaldery znajdują się liczne miejscowości – Fira, Oia, Imerovigli, Firostelani. W dwóch ostatnich możemy spędzić czas przy znacznie mniejszej ilości turystów. Możemy z nich podziwiać najpiękniejsze zachody słońca.
Grecja w pełnej krasie – Megalochori
Jest jedną z najbardziej urokliwych i autentycznych wiosek na wyspie Santorini i oferuje wypoczynek z dala od tłumu turystów. Mowa oczywiście o Megalochori i jej wyjątkowym, typowo greckim charakterze. Znajdziemy tutaj tradycyjną, cykladzką architekturę, charakterystyczne białe domy, liczne place i świątynie z niebieskimi kopułami. Miejscowość otoczona jest licznymi winnicami, więc odwiedzając Megalochori, warto spróbować lokalnych wyrobów. Chyba największym atutem wioski jest mały ruch turystyczny.
Jakie miejsca warto odwiedzić w Megalochori na Santorini?
- Plac Główny – istne serce wioski. Warto przysiąść tu na grecką kawę i obserwować życie lokalnej społeczności
- Kościoły – w Megalochori znajdziemy dwie znane świątynie, Agios Nikolaos i Zoodochos Pigi
- Winiarnie – możemy skorzystać z degustacji i wycieczki po siedzibach lokalnych winiarni. Warto przy tym spróbować specjałów prosto z Santorini
- Tradycyjne domy i sklepy z rękodziełem – warto zwrócić uwagę na liczne, wyremontowane budynki, które zachowały swój historyczny kształt. Znajdują się w nich między innymi lokalne sklepiki, oferujące rękodzieło i produkty lokalne: wina, miody, oliwy, czy ceramikę
Co ciekawe, Megalochori na kartach historii zapisała się jako jeden z głównych ośrodków produkcji wina z kilkusetletnią tradycją. Zwiedzając tę urokliwą miejscowość, warto ubrać wygodne obuwie z uwagi na brukowane i nierówne uliczki.
Akrotiri – Minojska Pompeja
Szczególną gratką dla miłośników historii i archeologii będzie wizyta w mieście Akrotiri. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie Santorini, nazywane często „Minojską Pompeją”. Wszystko przez historyczne znaczenie ośrodka i sposób, w jaki został zachowany przez popiół wulkaniczny. Akrotiri było ważnym centrum cywilizacji minojskiej, zamieszkałym już w epoce brązu. Port handlowy w miejscowości był jednym z głównych w rejonie Morza Egejskiego.
Miasto zostało zniszczone około 1600 roku p.n.e., z uwagi na wybuch wulkanu, który przykrył Akrotiri grubą warstwą popiołu. Finalnie ochroniła ona jednak wiele ważnych obiektów i w 1967 r., grecki archeolog zaczął odkrywać ruiny miasta. Znaleziono dobrze zachowane, kilkupiętrowe budynki z kamienia, zdobione freskami. Archeolodzy odkryli też liczne naczynia ceramiczne, narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku z epoki brązu.
Wiele znalezisk z Akrotiri znajduje się dziś w Muzeum Prehistorycznej Thery, o którym już wspominaliśmy. Miejsce wykopalisk w mieście jest dziś zadaszone i otwarte dla zwiedzających. Warto wybrać się tam na spacer i podziwiać ruiny starożytnej osady. Co ciekawe, nowe odkrycia trwają do dziś, bowiem archeolodzy stale eksplorują to wyjątkowe miasto na Santorini.
Wioska z ruinami weneckiego zamku – Pyrgos
Kolejnym miejscem na Santorini, w którym możemy poczuć iście grecki klimat, jest wioska Pyrgos. Położona na malowniczym wzgórzu osada ma bogatą historię i spektakularne widoki. Jest ona jedną z najlepiej zachowanych i najwyżej położonych wiosek na wyspie. Znajdziemy tutaj ruiny weneckiego zamku, liczne kościoły i kaplice z pięknymi freskami, czy tradycyjne, greckie zabudowania.
Odwiedzając Pyrgos nie sposób zahaczyć o Zamek Kasteli, który był jedną z pięciu weneckich fortec na Santorini. Jego ruiny są otwarte dla zwiedzających i oferują niezapomniane widoki. Wioska posiada liczne świątynie i kaplice, między innymi kościół św. Mikołaja i św. Jerzego. Są one znane na całym świecie z pięknych ikon i fresków. Pyrgos to również jedno z najlepszych miejsc do obserwacji zachodu słońca na Santorini.
W miejscowości możemy odwiedzić greckie tawerny i winnice, które oferują degustację lokalnych win (Assytriko i Vinsanto). Prygos obfituje też w liczne festiwale i imprezy, podczas których wioska jest oświetlona tysiącami świec, tworząc tym samym magiczną atmosferę.
Transport na Santorini. Jak poruszać się po wyspie?
Po wyspie szybko i sprawnie możemy poruszać się transportem publicznym. Jego bazę stanowi kilka linii autobusowych, obsługiwanych przez stosunkowo wygodne autokary. Wszystkie spotykają się na dworcu autobusowym w Firze, gdzie można dokonać łatwej przesiadki. Autobusami dojedziemy na lotnisko i do większości miejsc na wyspie, między innymi:
- Oia
- Kamari
- Perissa
- Akrotiri
- Pyrgos
Autobusy kursują regularnie, szczególnie w sezonie turystycznym, a rozkłady jazdy możemy znaleźć na stronie internetowej operatora (KTEL), czy na przystankach. Ceny biletów wahają się od 1.80 do 2.50 EUR, w zależności od długości trasy. Są one sprzedawane przez biletera podczas każdego kursu. Warto zauważyć, że zgodnie z greckimi zwyczajami i brakiem pośpiechu, autobusy mogą nie trzymać się rozkładu i przyjechać spóźnione kilkanaście minut.
Alternatywną opcję stanowią oczywiście taksówki, jednak te potrafią być wielokrotnie droższe od transportu publicznego. Warto więc wcześniej uzgodnić cenę za przejazd, aby nie mieć później przykrych niespodzianek.