Jest największą z Wysp Jońskich, znaną z zielonych i malowniczych krajobrazów. Mowa oczywiście o greckiej wyspie Kefalonia, która do dziś nie jest skażona masową turystyką i oferuje możliwość wypoczynku w spokojnym otoczeniu. Znajdziemy tu przepiękne, piaszczyste plaże, górzyste i zalesione tereny oraz urokliwe wioski. Gdzie warto wybrać się podczas odwiedzin Kefalonii, charakter wyspy i jej mieszkańców?
W tym artykule:
Filmowa plaża Myrtos
To właśnie plaża Myrtos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Kefalonii. Jest ona otoczona stromymi klifami oraz bujną roślinnością, która dodaje jej spektakularnego krajobrazu. Plaża Myrtos jest piaszczysta, a woda ma niezwykły, turkusowy kolor, który zmienia swój odcień w zależności od pory dnia i pozycji słońca. To właśnie na tej plaży kręcono sceny do popularnego filmu „Kapitan Corelli” ponad 20 lat temu. Opowiada on o burzliwych wydarzeniach na Kefalonii podczas niemieckiej i włoskiej okupacji w czasie II Wojny Światowej.
W rolę głównych bohaterów wcielili się między innymi Nicolas Cage (kapitan Corelli) oraz Penélope Cruz (Pelagia). To właśnie premiera tego filmu spowodowała masowe zainteresowanie Kefalonią, ale i pokazała wielu osobom tragiczne losy wyspy podczas wojny.
Plażę Myrtos szczególnie warto odwiedzić podczas zachodu słońca. Dojazd jest zapewniony krętą drogą, zaś blisko brzegu znajduje się parking. Jeśli nie chcemy dojeżdżać na samą plażę, warto zatrzymać się na urokliwym punkcie widokowym w drodze do wioski Asos (koordynaty: 38.347673, 20.541484).
Jaskinia Melissani i Drogarati
Będąc na Kefalonii, nie sposób pominąć odwiedziny w dwóch popularnych jaskiniach: Melissani i Drogarati. Obie są równie spektakularne i łączą piękno natury z unikalnymi formacjami geologicznymi.
Jaskinia Melissani
Jej centralną atrakcją jest podziemne jezioro o krystalicznie czystej, turkusowej wodzie. Jaskinia ma częściowo otwarte sklepienie, przez które wpadają promienie słoneczne, tworząc niesamowite spektakle. Według mitologii greckiej, jaskinia Melissani była świętym miejscem nimf, zaś jej nazwa pochodzi od imienia jednej z nich. Miała się ona zakochać bez wzajemności i utonąć w jeziorze. Jaskinia znajduje się niedaleko miejscowości Sami oraz Karavomilos na wschodnim wybrzeżu Kefalonii.
Jaskinia Drogarati
Druga z jaskiń znana jest z imponujących stalaktytów i stalagmitów, które tworzą wyjątkowe formacje. Jej wiek jest oceniany na około… 150 milionów lat, zaś wnętrze jest pełne kolorowych nacieków wapiennych. Świetna akustyka głównej komory jaskini jest idealna do organizacji na przykład koncertów. Drogarati to jedna z większych jaskiń na Kefalonii, zaś jej głębokość wynosi około 60 metrów. Temperatura wewnętrzna (18C) czyni ją przyjemnym miejscem szczególnie podczas upałów. Jaskinia Drogarati znajduje się około 3 kilometrów na południowy zachód od miasta Sami, w pobliżu miejscowości Chaliotata.
Wstęp do obu jaskiń jest płatny i biletowany. Szczególnie w szczycie sezonu turystycznego warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w kolejce do wejścia możemy spędzić nawet kilkadziesiąt minut.
Wioska jak z bajki – Asos
Jeśli chcemy zobaczyć tradycyjną, grecką architekturę i zrelaksować się na łonie natury – warto odwiedzić malowniczą wioskę Asos. Jest ona jedną z najbardziej urokliwych na całej Kefalonii, a turystów przyciąga głównie swoim spokojem oraz wspaniałymi widokami. Znajdziemy tu kolorowe domki na wzgórzach, wąskie uliczki pełne kwiatów oraz uroczy port. Nad Asos góruje wenecki zamek z XVI wieku, który w czasach swojej świetności był jednym z najważniejszych punktów obronnych na Kefalonii. W tej chwili budowla niestety popada w ruinę.
W miejscowości znajdziemy też kilka knajpek i sklepów, więc z przyjemnością można tam aktywnie spędzić czas i nie martwić się o swój głód. Do Asos dojedziemy samochodem z różnych części Kefalonii. Wioska znajduje się około 10 kilometrów od plaży Myrtos i 36 kilometrów od stolicy, Argostoli.
Agia Effimia, czyli spokojna wioska rybacka
Urzekającym miejscem na Kefalonii będzie również wioska Agia Effimia. Jest to wioska rybacka położona na wschodnim wybrzeżu wyspy. Oferuje ona autentyczne, greckie klimaty z dala od większych miast, co czyni ją wyjątkową perełką. Agia Effimia posiada niewielki, choć tętniący życiem port, w którym cumują łodzie rybackie, jachty i żaglówki. To właśnie portowa promenada jest centralnym punktem życia wioski. Znajdują się nad nią liczne tawerny i sklepy.
Wody wokół miejscowości są z kolei idealne do uprawiania nurkowania i snorkelingu. Agia Effimia to też świetna baza do zwiedzania południowo-wschodniej części wyspy. Blisko stąd znajdziemy jaskinię, czy plażę Myrtos. Dojedziemy tu wygodnie samochodem jak i transportem publicznym z Sami, czy Agrostoli.
Klasztor św. Gerazymego (patrona Kefalonii)
Jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Kefalonii jest klasztor Agios Gerasimos (klasztor św. Gerazymego). Przyciąga on turystów i pielgrzymów z całego świata, choć w szczególności mieszkańców wyspy. Jaka jest jego tajemnica?
Święty Gerazym jest uznawany za cudotwórcę, ponieważ miał uzdrawiać ludzi chorych psychicznie i fizycznie. Został kanonizowany przez kościół prawosławny. Patron Kefalonii klasztor założył w XVI wieku, kiedy to prowadził życie pustelnika. Tutaj również przebywał w swoich ostatnich latach, pomagając ludziom i odprawiając modlitwy. W klasztorze znajdują się dwa kościoły – stary i nowy. Doszukamy się tam relikwii św. Gerazymego, czy piękne freski i ikony. Dojazd do klasztoru jest wygodny z różnych części Kefalonii.
Poczuć atmosferę wyspy… Czyli odwiedziny w Argostoli
Największe miasto, a jednocześnie stolica Kefalonii to właśnie Argostoli. Znajduje się ono nad malowniczą zatoką o tej samej nazwie i jest ono zlokalizowane w centralno-zachodniej części wyspy. Miasto zostało założone już w XVIII wieku, choć jego znaczenie wzrosło dopiero po zniszczeniu dawnej stolicy (Kastro) przez trzęsienie ziemii w 1757 roku. Nieco 200 lat później żywioł powrócił i w 1953 roku, podczas kolejnego, potężnego trzęsienia zniszczyła się ogromna część Kefalonii, w tym Argostoli. Miasto zostało jednak odbudowane i jego architektura odzwierciedla styl lat 50. XX wieku. Które miejsca warto odwiedzić w stolicy?
- Most Drapano – najdłuższy kamienny most na świecie
- Platia Vallianou – główny plac, tętniące serce miasta
- Muzeum Archeologiczne
- Latarnia morska Agios Theodoroi
- Targ owoców morza i warzyw w porcie
W stolicy znajdziemy również szeroką gamę sklepów. Warto zakupić w nich lokalne produkty z Kefalonii, w tym oliwę, miód, czy przepyszne wina.
Nieokrzesana przyroda w Parku Narodowym Enos
Jeśli satysfakcjonuje nas wypoczynek z naturą na czele, to koniecznie musimy odwiedzić tereny Parku Narodowego Enos. Oferuje on możliwość odkrycia dzikiej przyrody wyspy oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. To właśnie najwyższy masyw na Kefalonii (Ainos) znajduje się w parku Enos. Został on założony w 1962 roku, aby uchronić unikalny ekosystem, a w szczególności rzadki gatunek jodły, Abies cephalonica. Żyją tu również dzikie konie, czy różnorodne ptaki drapieżne.
Park Narodowy Enos oferuje liczne szlaki turystyczne, prowadzące między innymi przez lasy jodłowe, czy wzdłuż górskich grzbietów. Możemy tu również zorganizować piknik, na jednym z kilku wyznaczonych miejsc. Wzgórza oferują też niepowtarzalne widoki. Dotrzemy tu najwygodniej samochodem, choć warto pamiętać o stromych i krętych drogach.
Jak poruszać się po Kefalonii?
Transport publiczny
Na Kefalonii, podobnie jak na sąsiednim Zakynthos, transportem publicznym zarządza firma KTEL. Autobusy kursują na głównych trasach, między innymi: Argostoli – Sami, Argostoli – Skala, czy Argostoli – Fiscardo.
Taksówki
Taksówki są dostępne w większych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych. Taksówkarze mają z góry ustalone ceny za przejazd.
Wynajem samochodu
Najwygodniejszą opcją jest wynajem samochodu. Dojedziemy nim praktycznie wszędzie i będziemy mogli eksplorować każdy zakątek Kefalonii.