Łazienki Królewskie to nie tylko najpiękniejszy park, jakim może się pochwalić Warszawa, ale i miejsce, w którym każdy z nas może spotkać się ze znanymi Polakami. To zasługa licznych pomników, które od lat pojawiają się przy parkowych alejkach. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Oto najpiękniejsze dzieła sztuki, których w trakcie wycieczki po Warszawie pominąć nie można.
W tym artykule:
Zwiedzanie Warszawy nie może się obejść bez wizyty w Łazienkach Królewskich. Ten park zachwyca pięknymi budowlami oraz alejkami, po których można spacerować godzinami. Spacery takie mogą się też okazać świetną lekcją historii, a to za sprawą pomników, z którymi można się tu spotkać niemal na każdym kroku. To dzięki nim wciąż trwa pamięć o tym, którzy w dziejach państwa polskiego oraz polskiej kultury odegrali niezwykle istotną rolę.
TOP 1: Pomnik Fryderyka Chopina
Ten pomnik to nie tylko wizytówka Królewskich Łazienek, ale i jeden z warszawskich symboli. Pomnik, którzy przypomina o najsłynniejszym kompozytorze w dziejach Polski, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Fryderyk Chopin (810-1849) już w początkach XX wieku miał stanąć na cokole, jednak zamieszanie związane z I wojną światową sprawiło, iż jego pomnik został uroczyście odsłonięty w 1926 roku.
Wykonany z brązu pomnik robi ogromne wrażenie. Przedstawia on szukającego natchnienia kompozytora, siedzącego pod wierzbą płaczącą. Przy pomniku tym regularnie odbywają się koncerty, dzięki czemu Warszawa wciąż pozostaje miastem przyjaznym dla melomanów i ludzi kultury.

TOP 2: Pomnik Piotra Wysockiego
Przy gmachu Podchorążówki czeka na turystów popiersie, które przedstawia jednego z najważniejszych polskich bohaterów narodowych. Jest nim pułkownik Piotr Wysocki (1797-1875), który w polskiej historii zapisał się przede wszystkim jako przywódca powstania listopadowego, które wybuchło 29 listopada 1830 roku w Szkole Podchorążych Piechoty. Szkoła ta mieściła się w Wielkiej Oficynie, która obecnie pojawia się na planach Warszawy pod nazwą: Podchorążówka.
Przed tym gmachem odsłonięto popiersie pułkownika, wykonane przez Aleksandra Żurakowskiego. Pomnik ten stał pierwotnie w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, dopiero w 1981 roku stał się ozdoba Królewskich Łazienek w Warszawie.

TOP 3: Pomnik generała Józefa Bema
Pomnik generała Józefa Bema znajduje się w pobliżu słynnego Amfiteatru. Przypomina o człowieku, który większość swego życia spędził w boju. Józef Zachariasz Bem wykazał się i w okresie powstania listopadowego, i w czasie Wojny Ludów. Stał się jednym z bohaterów wojen napoleońskich oraz… poddanym tureckiego sułtana, u którego służył jako Murat Pasza. Służba w oddziałach tureckich (razem z którymi tłumił powstanie Arabów przeciwko chrześcijanom) wiązała się ze zmianą religii, w związku z czym ostatnie lata życia generał Bem przeżył jako wyznawca islamu.
Pomnik, który zdobi warszawskie Łazienki, przedstawia generała w taki sposób, w jaki został on uwieczniony na rycinach z XIX wieku. Płaszcz od munduru, epolety, ordery – oto rzeczy, które najlepiej obrazują życie tej postaci.

TOP 4: Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego
O nieco nowszej historii Polski i Warszawy przypomina pomnik, na którym przedstawiono Eugeniusza Kwiatkowskiego. Autorem dzieła jest Andrzej Renes, współczesny rzeźbiarz, który za pomocą ciekawego dzieła przypomina nam o człowieku, który w dziejach Polski zapisał się jako wykładowca na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz inicjator rozbudowy portu w Gdyni.
Jako wicepremier oraz minister skarbu II RP, Eugeniusz Kwiatkowski mieszkał na terenie Łazienek Królewskich, zajmując służbowe lokum w Pałacu Myślewickim. Resztę swego życia spędził w Krakowie, w którym skupił się na działalności naukowej
TOP 5: Pomnik króla Stanisława Augusta
Popiersie przypominające o Stanisławie Auguście Poniatowskim znajduje się w pobliżu Białego Domku. Ten brązowy odlew przedstawia króla w ciekawy, choć niezgodny z rzeczywistością sposób. Dlaczego? Zgodnie z barokowym zwyczajem, król został tu przedstawiony w zbroi, choć w rzeczywistości nigdy nie stał na polu bitwy. Był on jednak wielkim mecenasem sztuki, a jego wkład w kulturę polskiego Oświecenia był ogromny.
TOP 6: Pomnik Henryka Sienkiewicza
Pomnik Henryka Sienkiewicza, żyjącego w latach 1846-1916 pisarza i laureata nagrody Nobla, na terenie Królewskich Łazienek pojawił się w 2000 roku. Autorem pomnika jest jeden z bardziej znanych współczesnych twórców, Kazimierz Gustaw Zemła, z którego pomnikami spotkać się można w wielu polskich miastach (m. in. w Katowicach).
Pomnik ten przypominać ma nie tylko o twórczości Sienkiewicza, ale i o jego związkach z Warszawą. Wiadomo, że pisarz często odwiedzał to miasto, a przez kilkanaście lat mieszkał nawet na jego terenie.

TOP 7: Pomnik Cypriana Kamila Norwida
Ten nieco zapomniany przedstawiciel polskiej poezji romantycznej, w Warszawie pomnika doczekał się dopiero w okresie międzywojennym. W 2006 roku stanął on na terenie parku w Łazienkach. Tu przypomina o żyjącym w latach 1821-1883 poecie, który swą twórczością wyprzedzał epokę, przez co za życia nie doczekał się uznania.
Pomnik przedstawia Norwida zamyślonego, nękanego smutnymi myślami, co świetnie oddaje charakter jego twórczości.
