Już za kilka tygodni rozpoczną się świąteczne jarmarki bożonarodzeniowe. Szczególnym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się kiermasze organizowane w Niemczech. Za jeden z najpiękniejszych jarmarków uważa się ten odbywający się w Dreźnie. Przyjrzeliśmy się jednak nie tylko jemu, ale także mniejszemu, urokliwemu jarmarkowi tuż przy polskiej granicy – w Goerlitz.
Słynny drezdeński Streizelmarkt uważany jest za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. W 2024 roku odbędzie się jego 590. edycja. Pierwszy raz Striezelmarkt odbył się w 1434 roku i trwał zaledwie jeden dzień. Obecnie impreza trwa około czterech tygodni. Od 1900 roku Dresdner Streizelmarkt odbywa się na Starym Rynku (Altmarkt). To ogromny plac, który przed Bożym Narodzeniem wypełnia się szczelnie dziesiątkami straganów.
Drezdeński jarmark urzeka nie tylko rozmiarami, ale także pełnym kolorowych światełek wystrojem oraz wyjątkowymi, niespotykanymi nigdzie indziej zdobieniami kramów. Całość tworzy bajkową scenerię, która przenosi gości w bożonarodzeniowy nastrój.
Warto pamiętać, że Streizelmarkt nie jest jedynym jarmarkiem bożonarodzeniowym w mieście. Świątecznych targowisk jest co najmniej kilka, m.in. przy Marienkirche, między pomnikiem Augusta II Mocnego a Albertplatz, a także po drodze z dworca głównego na Altmarkt. Każdy z nich ma swój unikalny klimat ze względu na otaczającą go scenerię.
Z czego słynie drezdeński jarmark?
Jak każdy bożonarodzeniowy jarmark, także i te drezdeńskie słyną z grzanego wina (Glühwein). Na poszczególnych stoiskach mogą się różnić smakiem, a także kubkiem, w których jest podawany. Ceramiczny kubek na grzane wino jest częstą pamiątką przywożoną z jarmarków bożonarodzeniowych. Każdy jarmark na swój własny, indywidualny wzór kubka. Na największym jarmarku w Dreźnie kubki mogą mieć różne wersje kolorystyczne.
Drezdeńskie jarmarki słyną też z drezdeńskiej strucli (Dresdner Stollen). Jest to drożdżowe ciasto z dodatkiem masła i dużej ilości bakalii, posypane cukrem pudrem, które stanowi flagową drezdeńską potrawę bożonarodzeniową. Warto spróbować choć kawałka tego lokalnego wypieku albo wrócić do domu z całą struclą.
Na jarmarku nie brakuje smażonych na miejscu placków ziemniaczanych (Reibekuchen), tradycyjnej niemieckiej pieczonej kiełbasy (Bratwurst), kandyzowanych jabłek oraz owoców w czekoladzie, prażonych orzeszków, a także kolejnej drezdeńskiej specjalności – Handbrot, czyli przygotowywany i wypiekany na miejscu chlebek nadziewany serem i szynką.
Poszukujący świątecznych prezentów mogą wybierać spośród licznych stoisk z wszelkiego rodzaju rękodziełem. Szczególnie popularne są tutaj Herrnhuckie, czyli świąteczne świecące gwiazdy z Górnych Łużyc, które w adwencie wieszane są w domowych oknach.
Tuż obok Polski, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Görlitz
Bardziej kameralny, ale równie urokliwy jarmark bożonarodzeniowy znajduje się także tuż przy granicy z Polską, w Görlitz. Schleischer Christkindelmarkt odbywa się w przepięknej, niepowtarzalnej scenerii średniowiecznej starówki Görlitz, w odległości zaledwie 300 metrów od granicy Polski. Świąteczne kramy rozciągają się od Rynku Dolnego (Untermarkt) przez Brüderstraße do Rynku Górnego (Obermarkt), na którym przy odpowiednio niskich temperaturach funkcjonuje lodowisko. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest zagroda z żywymi zwierzętami domowymi, znajdująca się na Rynku Dolnym.
Zakres produktów dostępnych na jarmarku jest podobny do tego w Dreźnie. Znajdziemy tam rękodzieło (w tym gwiazdy Herrnhuckie), grzane wina, owoce w czekoladzie, prażone orzechy, pieczoną kiełbasę, ale także na przykład praską szynkę (Pragerschinken).
Jarmarki w Dreźnie i Görlitz – dojazd
Dojazd do obu miast samochodem z Polski jest bardzo prosty. Należy się kierować autostradą A4 na przejście graniczne w Jędrzychowicach i dalej kierować się jej kontynuacją po stronie niemieckiej w kierunku Drezna. Do Görlitz warto zjechać na węźle Zgorzelec i kierować się przez polskie miasto Drogą Krajową nr 30 lub zjechać z autostrady po stronie niemieckiej na węźle Görlitz.
Do saksońskich miast można również bez problemu dojechać koleją. Z Jeleniej Góry i Świeradowa-Zdroju kursują bezpośrednie pociągi Kolei Dolnośląskich do Görlitz. Na tej stacji można się przesiąść także na pociągi do Drezna. Przesiadka możliwa jest także w Zgorzelcu. Pociągiem dojedziemy też z Wrocławia. Należy wówczas korzystać z pociągów KD do Zgorzelca. Na stacji końcowej można wysiąść i pójść do Görlitz przez polską część pieszo lub przesiąść się na pociąg ze Zgorzelca w kierunku Niemiec. Kilkuminutowy przejazd przez przejście graniczne Zgorzelec – Görlitz jest bezpłatne.
Jeśli chcemy jechać do Drezna, konieczna jest przesiadka w Zgorzelcu. Wybrane pociągi KD są skomunikowane z pociągami Trilex do Drezna. Czas na przesiadkę w Zgorzelcu wynosi od 5 do 12 minut. Podróż z Wrocławia do Drezna zajmuje od 3 godzin i 7 minut do około 3 godzin i 20 minut. Z Jeleniej Góry do Görlitz dojedziemy w godzinę i 40 minut, ze Świeradowa-Zdroju do Görlitz w około godzinę i 20 minut. Z Wrocławia do Zgorzelca dojedziemy, w zależności od połączenia, od godziny i 37 minut do 2 godzin i 13 minut.
Podróżując do Drezna, warto skorzystać z oferty Kolei Dolnośląskich “promocja drezdeńska”. Szczegóły oferty warto sprawdzić na stronie przewoźnika. Cena przejazdu dla jednej osoby z Wrocławia do Drezna i z powrotem zaczyna się od 105 zł. Podróż we dwoje lub w grupie do 5 osób jest bardziej opłacalna.
Informacje praktyczne
- W 2024 roku Streizelmarkt w Dreźnie odbędzie się w terminie 27 listopada – 24 grudnia. Christkindelmarkt w Görlitz rozpocznie się natomiast 29 listopada i potrwa do 15 grudnia. Wstęp na jarmarki jest bezpłatny.
- Warto pamiętać, że jarmarki bożonarodzeniowy, szczególnie ten w Dreźnie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W weekendy panuje z reguły ogromny tłok. Przeciskanie się w tłumie może być bardzo niekomfortowe i skutecznie zepsuć magię jarmarków. Z tego powodu najlepiej wziąć sobie kilka dni wolnego i odwiedzić jarmarki w pozostałe dni tygodnia.
- Odwiedzając jarmarki bożonarodzeniowe, warto pamiętać, że nie każde stoisko przyjmuje płatności kartą. Z tego powodu warto ze sobą zabrać trochę euro w gotówce.
- Jedną z najpopularniejszych jarmarkowych pamiątek są ozdobne, ceramiczne kubki jarmarkowe, w których podawane jest grzane wino i inne gorące napoje. Przy zakupie napojów pobierana jest obowiązkowa kaucja, która wynosi około 4 euro. Jej wysokość na poszczególnych jarmarkach może się jednak różnić. Kubek można zabrać ze sobą do domu. Jeśli jednak nie potrzebujemy takiej pamiątki, kubek zwracamy na stoisku z napojami, a w zamian dostajemy z powrotem uiszczoną wcześniej kaucję.