Centrum Nauki Kopernik to wyjątkowe miejsce, w którym świetna zabawa miesza się z nauką. Przewodnią ideą jest zdobywanie wiedzy poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń, obserwację zmieniającej się rzeczywistości i wzbudzanie zaciekawienia.
W tym artykule:
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jedno z najnowocześniejszych centrów nauki w Europie, które od momentu otwarcia w 2010 roku stało się jedną z głównych atrakcji stolicy. Zlokalizowane jest na Powiślu nad brzegiem Wisły, nieopodal mostu Świętokrzyskiego i stacji metra Centrum Nauki Kopernik (linia M2). Centrum nadano nazwę na cześć wielkiego odkrywcy – Mikołaja Kopernika. Miejsce od lat przyciąga turystów, rodziny z dziećmi oraz wszystkich ciekawych świata i jego tajemnic.
Centrum Nauki Kopernik oferuje interaktywne wystawy, które pozwalają zwiedzającym samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i odkrywać zjawiska naukowe. Wystawy podzielone są na różne dziedziny nauki, od fizyki i chemii, po biologię i astronomię. Warto odwiedzić m.in. planetarium, które oferuje projekcje kosmicznych podróży, oraz Teatr Wysokich Napięć, gdzie można zobaczyć spektakularne pokazy z użyciem prądu elektrycznego.
Centrum jest również miejscem organizacji licznych wydarzeń edukacyjnych, warsztatów, pokazów i wykładów, które popularyzują naukę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Strefy i wystawy w Centrum Nauki Kopernik
Centrum składa się z kilku stałych wystaw stałych i laboratoriów:
- Roboty – zwiedzający w każdym wieku mogą obcować z kilkoma robotami humanoidalnymi tworzonymi od 2010 roku oraz jednym robo-psem i na własnej skórze doświadczyć rozwoju robotyki,
- Przyszłość jest dziś – tu zobaczymy, jak może wyglądać człowiek pod koniec XXI wieku, czym i jak rozwija się AI oraz jak nasze działania mogą wpłynąć na Ziemię,
- Strefa Eksperymentowania – centralna ekspozycja dla każdego złożona z 200 stacji doświadczalnych, poświęconych zjawiskom przyrodniczym, ludzkiemu organizmowi i percepcji,
- Majsternia – miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne i logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki,
- Bzzz! – przestrzeń dla dzieci do lat 5, zachęcająca do eksperymentowania i odkrywania świata natury,
- Teatr Wysokich Napięć – miejsce, gdzie animatorzy wszystkim odwiedzającym mającym powyżej 6 lat przedstawiają widowisko związane z elektrycznością (odradzane osobom, które korzystają z rozruszników serca, pomp insulinowych, aparatów słuchowych itp. oraz kobietom w ciąży i osobom chorych na epilepsję),
- Teatr Robotyczny – na którego deskach dla widzów w wieku od 7 do 12 lat, występuje trójka humanoidalnych aktorów.
Planetarium Centrum Nauki Kopernik
Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, znane również jako Planetarium Niebo Kopernika, to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Planetarium oferuje niezwykłe pokazy, które przenoszą widzów w głąb kosmosu, umożliwiając podróże do najdalszych zakątków Wszechświata.
Planetarium wyposażone jest w zaawansowane technologie. Dzięki projektorom sferycznym i cyfrowym ekranom, widzowie mogą cieszyć się realistycznymi projekcjami gwiazd, planet, a także filmami edukacyjnymi w 3D.
Planetarium Niebo Kopernika może pomieścić 139 widzów.
Centrum Nauki Kopernik – godziny otwarcia
Wystawy otwarte są od poniedziałku do czwartku oraz w soboty i niedziele od godziny 9:00 do 19:00, a w piątki od 9:00 do 20:00. Kasy są zamykane godzinę przed zamknięciem wystaw. Godziny otwarcia Planetarium są różne, zależnie od dnia tygodnia:
- w poniedziałki od 10:00 do 15:30,
- we wtorki i środy od 10:00 do 19:30,
- w czwartki od 10:00 do 20:00,
- w piątki od 10:00 do 21:00,
- w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00.
Centrum Nauki Kopernik – bilety
Cena normalnego biletu wejściowego na strefę wystawową to 44 złote (w święta, weekendy i wakacje 46 złotych). Bilet ulgowy to koszt 30 złotych (w święta, weekendy i wakacje 32 złote).
Bilety do Planetarium to koszt:
- 30 złotych standardowy,
- 22 złote ulgowy,
- 45 złotych na pokaz specjalny,
- 50 złotych koncertowy.
Przy czym bilety ulgowe przysługują:
- dzieciom i młodzieży do 19. roku życia po okazaniu legitymacji szkolnej,
- studentom i doktorantom do 26. roku życia po okazaniu odpowiedniej legitymacji,
- posiadaczom Karty Polaka, po jej okazaniu,
- emerytom i rencistom, po okazaniu legitymacji ze zdjęciem lub legitymacji i dowodu osobistego,
- seniorom powyżej 65. roku życia po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki,
- osobom z niepełnosprawnością po okazaniu orzeczenia oraz dowodu lub legitymacji osoby niepełnosprawnej.
Bezpłatny wstęp przysługuje:
- dzieciom poniżej 2. roku życia,
- opiekunowi osoby z niepełnosprawnością do 16. roku życia,
- opiekunowi osoby z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.
Centrum Nauki Kopernik – parking
Centrum posiada własny parking naziemny. Liczba miejsc na nim jest ograniczona. Koszt postoju to 6 zł za każdą godzinę. Płatność odbywa się jedynie kartą.
Samochód można zostawić też przed Kopernikiem, w strefie płatnego parkowania (w Warszawie postój w strefie jest płatny jedynie od poniedziałku do piątku).