Tczew jest jednym z najciekawszych miast leżących nad Wisłą, a bliskość Gdańska skutecznie przyciąga tu turystów. Tczew zachwyca jednocześnie swoją historią oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?
Tczew może zrobić wielkie wrażenie na miłośnikach historii oraz na tych, którzy lubią spędzać czas w otoczeniu ciekawych budowli. To miasto ma wiele uroku, a każdy spacer po jego terenie może się okazać wspaniałą przygodą.
W tym artykule:
Muzeum Wisły
Tczew znany jest za sprawą wyjątkowej placówki muzealnej, w której skupiono się na najważniejszej polskiej rzece. Kto zajrzy do Muzeum Wisły, ten pozna jej przyrodnicze skarby i dowie się, jak ważną rolę odegrała ona w dziejach polskich gospodarki.
W XIX-wiecznym budynku, dawniej znanym jako Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha, czekają na gości dawne łodzie i makiety statków, mapy oraz dokumenty związane z Wisłą. Całość prezentuje się wspaniale, a wizyta w muzeum może okazać się idealnym wstępem do dłuższych wycieczek po dolinie Wisły.
Most Tczewski
Turystyczną wizytówką miasta jest Most Tczewski, zaliczany do grona najciekawszych zabytków techniki w tej części kraju. Wzniesiony w połowie XIX stulecia, był niegdyś najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie Północnej.

Dziś jest to cenna pamiątka z czasów, gdy Tczew zaczynał się rozwijać jako ważny ośrodek kolejowy, a o nowe inwestycje na terenie miasta zabiegał sam Fryderyk Wilhelm IV.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z zabytkami sakralnymi, ważnym punktem na mapie Tczewa stanie się miejscowy kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego. Wzniesiony w XIII wieku, uznawany jest za jeden z ciekawszych przykładów gotyku nadwiślańskiego w regionie.
W jego wnętrzu dominuje już styl barokowy, choć turyści mogą tu ujrzeć sporo cennych dzieł sztuki z różnych okresów historycznych. Freski z XV wieku, na których przedstawiono święte niewiasty, okazałe rzeźby – oto główne powody, dla których warto zwiedzić tę świątynię.
Centrum Konserwacji Wraków Statków
Centrum Konserwacji Wraków Statków to kolejna atrakcja związana z wodą, którą może się pochwalić Tczew. W tym miejscu można zobaczyć wraki statków, można też śledzić postępy prac remontowych.
To nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się okrętami i chce zdobyć możliwie jak najwięcej cennych wiadomości na ich temat.
Ławeczka Romana Landowskiego
W czasie spaceru po centrum miasta można ujrzeć ciekawy pomnik – ławeczkę Romana Landowskiego. Przypomina ona o pisarzu i poecie, dzięki któremu Kociewie zyskało wielką sławę. Ten regionalista zapisał się w dziejach regionu m.in. jako współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej oraz założyciel Kociewskiego Magazynu Regionalnego. W 2013 roku jego zasługi doceniono, stawiając m.in. ławeczkę na popularnej ulicy Jarosława Dąbrowskiego (pełniącej rolę miejskiego deptaka).
Bulwar Nadwiślański
W dziejach Tczewa Wisła nadal odgrywa bardzo ważną rolę, nic więc dziwnego, że spacerowe bulwary nad tą rzeką są ważną atrakcją – i dla turystów, i dla mieszkańców miasta. Nie brak tu terenów spacerowych oraz miejsc, w których można posiedzieć i nacieszyć się pięknymi widokami, nie brak też takich atrakcji, jak plenerowa siłownia czy plac zabaw.
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego
Budynek I LO w Tczewie jest ciekawym zabytkiem z 1914 roku. Dlaczego w czasie wycieczki po mieście warto zatrzymać się przy nim, chociaż na chwilę? Bo to właśnie w tym budynku mieściła się pierwsza w Polsce Państwowa Szkoła Morska.