Kujawsko-pomorskie jest bardzo ciekawym dla turystów, a wycieczki po tej części kraju dla wielu z nas mogą się stać ciekawą przygodą. Co warto zobaczyć w trakcie takiej podróży? Jakie miejsca warto odwiedzić, by lepiej poznać historię i kulturę regionu?
W tym artykule:
Województwo kujawsko-pomorskie ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. Ten region to piękne miasta i cenne zabytki, którym warto poświęcić swój czas. Im prędzej to zrobimy, tym szybciej docenimy ten skrawek Polski i zaplanujemy szereg kolejnych wypraw na jego teren.
Toruń
Jednym z najważniejszych miast, jakimi może się pochwalić województwo kujawsko-pomorskie, jest Toruń. Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika zachwyca długą historią, średniowiecznym układem urbanistycznym oraz wspaniałymi budowlami, w których gronie nie brak perełek architektury gotyckiej. Okazały ratusz, muzeum urządzone w domu słynnego astronoma oraz katedra świętych Janów – oto atrakcje, bez których zwiedzanie Torunia nie może się obejść.
W trakcie wycieczki po mieście warto też odwiedzić miejscowe planetarium, zwiedzić ruiny krzyżackiego zamku oraz zajrzeć do kościoła św. Jakuba. Nie lada gratkę będą też spacery nad Wisłą oraz degustacje miejscowych pierników.
Bydgoszcz
Bydgoszcz jest najważniejszym i największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego, a ciekawe atrakcje coraz skuteczniej przyciągają tu turystów. Zwiedzanie miasta może się okazać ciekawą przygodą dla wielu osób, m.in. dla miłośników gotyckich świątyń. Tę grupę zabytków bardzo dobrze reprezentuje katedra św. Marcina i Mikołaja, do której warto zajrzeć podczas spaceru po Bydgoszczy.
Spacery nad Brdą, zwiedzanie zabytkowych spichlerzy oraz wizyta w muzeum, w którym skupiono się na historii brudu i mydła – oto kolejne propozycje dla tych, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić czas w Bydgoszczy.
Wycieczki po mieście są też ciekawym doświadczeniem dla każdego miłośnika sztuki, a miejscowe Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego cieszy się bardzo dużą popularnością.
Kruszwica
Przez województwo kujawsko-pomorskie przebiega słynny Szlak Piastowski – trasa turystyczna łącząca te miejsca, w których rodziło się państwo polskie. Jednym z ciekawszych punktów na tym szlaku jest Kruszwica – malownicza miejscowość nad jeziorem Gopło, z którym wiąże się sporo legend i tajemniczych opowieści. Krzywa Wieże, znana z opowieści o Popielu i myszach, park krajobrazowy – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość.
Dumą Kruszwicy pozostaje jednak romańska kolegiata św. Piotra i Pawła. Ten cenny zabytek sztuki sakralnej powstał na przełomie XI i XII wieku, a wizyta w jego murach dla każdego turysty stanie się wyjątkową podróżą w czasie. Romańska chrzcielnica, wiekowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz scena Ukrzyżowania z XVI wieku – oto wybrane dzieła sztuki, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania kościoła.
Grudziądz
Leżący nad Wisłą Grudziądz to kolejne miasto, które warto odwiedzić w czasie podróży po województwie kujawsko-pomorskim. W dziejach miasta ważną rolę odegrali Piastowie oraz Krzyżacy, a o średniowiecznym rodowodzie miasta przypomina układ urbanistyczny oraz ruiny zamku z wieżą, która dziś świetnie sprawdza się w roli punktu widokowego.
Co warto zobaczyć w mieście? Potężne spichlerze nad Wisłą, które były dawniej częścią miejskich fortyfikacji, oraz bramy miejskie, do dziś zachwycające swą formą. Barokowy kościół św. Franciszka, gotycka bazylika św. Mikołaja oraz rynek, na którym znalazło się miejsce na pomnik Mikołaja Kopernika to kolejne atrakcje miasta.
W czasie zwiedzania Grudziądza warto też odwiedzić miejscowe muzeum regionalne oraz zajrzeć do Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.
Chełmno
Chełmno zachwyca historią sięgającą początków XIII wieku oraz ciekawymi zabytkami, którym trudno się oprzeć. Miasto zachowało historyczny układ urbanistyczny, dzięki czemu spacery po jego terenie są ciekawym i przyjemnym doświadczeniem dla każdego gościa, a w jego zabudowie wciąż można ujrzeć wiele budowli o średniowiecznym rodowodzie. Jedną z tych najważniejszych jest gotycka fara WNMP, w której znajduje się otoczony silnym kultem obraz Matki Boskiej Chełmińskiej. W kościele tym spoczywają również relikwie św. Walentego, dzięki czemu Chełmno stało się znane jako „miasto zakochanych”.
Renesansowy ratusz, potężne mury miejskie oraz kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja – oto kolejne zabytki, którym warto przyjrzeć się uważniej w trakcie wycieczki po mieście.
Inowrocław
Zwiedzanie Inowrocławia to kolejna propozycja dla turystów zafascynowanych historią i perełkami dawnej architektury. Gotycki kościół św. Mikołaja, neogotycki gmach Urzędu Miejskiego oraz pozostałości średniowiecznych fortyfikacji robią wrażenie, podobnie jak zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, do dziś będące główną ozdobą ulicy Solankowej.
Turystyczną wizytówką miasta pozostaje jednak kościół Najświętszej Marii Panny. To jeden z najstarszych zabytków na Kujawach oraz jeden z najciekawszych przykładów architektury romańskiej na ziemiach polskich. Świątynia powstała najprawdopodobniej w XII wieku z woli kujawskiego księcia Leszka (syna Bolesława Kędzierzawego). Ciekawa fasada, charakterystyczne ceglane wieże oraz wnętrze, w którym wyróżnia się figura Najświętszej Panienki z Dzieciątkiem z XIV wieku – oto czynniki, które decydują o wyjątkowości zabytku.
Radzyń Chełmiński
Dla miłośników historii Radzyń Chełmiński z pewnością stanie się ciekawym celem wycieczki. Dumą miasta są ruiny krzyżackiego zamku z XIII wieku, dziś znane z organizacji ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych. W mieście tym warto zwiedzić również gotycki kościół parafialny z XIV wieku oraz synagogę z XIX wieku – jedną z nielicznych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej.
Radzyń Chełmiński może się stać jednocześnie dobrym miejscem na urlop. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wycieczki po Pojezierzu Chełmińskim – malowniczej krainie, która z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie ze strony turystów.