W jaki sposób można spędzić wolny czas w Grudziądzu? Jak się okazuje, atrakcji jest tu wiele. Na które z nich warto postawić w trakcie krajoznawczej wycieczki?
W tym artykule:
Grudziądz zachwyca swoimi zabytkami, które na wielu z nas zrobią ogromne wrażenie. Malownicze uliczki, ciekawe perełki dawnej architektury oraz muzea – oto atrakcje, dzięki którym w tym mieście nudzić się nie można.
Góra Zamkowa i wieża Klimek
Na Górze Zamkowej czekają na zwiedzających liczne atrakcje. Tu, na najwyższym wzniesieniu na terenie Grudziądza, w drugiej połowie XIII wieku Krzyżacy zbudowali swój zamek.
Wiadomo, że w budowli tej znajdowały się mieszkania dla rycerzy, refektarz i zamkowa kaplica, znalazło się tu również miejsce na budynki gospodarcze, takie jak browar czy piekarnia.
Na zamkowym dziedzińcu stanęła ponadto wieża obronna, zwana Klimkiem. Dziś jej rekonstrukcja świetnie sprawdza się jako punkt widokowy, z którego można podziwiać dolinę Wisły oraz zabudowę starego miasta.
Rynek
Rynek w Grudziądzu to ważny punkt na mapie miasta. Kto zatrzyma się na tym placu, ten zobaczy m.in. urocze kamienice, stylizowane na barokowe. Po ratuszu, który niegdyś zajmował centralne miejsce na rynku, nie ma śladu. Jednak o wydarzeniach, które rozegrały się niegdyś w jego murach, przypomina pomnik-ławeczka. To ławeczka z Mikołajem Kopernikiem – astronomem i ekonomistą, który w 1522 roku gościł w ratuszu miejskim ze swoim traktatem na temat monet.
Spichlerze
Zabytkowe spichlerze (spichrze) nad Wisłą są jedną z turystycznych wizytówek miasta. Do naszych czasów zachowało się 26 budynków, które powstawały od XIV wieku w związku z rozwojem Grudziądza jako jednego z ważniejszych ośrodków przy ważnej drodze handlowej na Wiśle.
Spichlerze te były magazynami i obiektami obronnymi jednocześnie, z czasem zostały zaadaptowane na obiekty mieszkalne. Każdy z nich jest cennym zabytkiem i atrakcją, z której Grudziądz może być dumny.
Cytadela Twierdzy Grudziądz
Choć miasto to kojarzone jest przede wszystkim z zamkiem krzyżackim i miejskimi fortyfikacjami, warto w trakcie wycieczki po jego terenie zajrzeć na teren nieco młodszego zabytku o militarnym charakterze. To Cytadela Twierdzy Grudziądz, którą zbudowali Prusacy w latach 1776-1788.
Głównym zadaniem tego obiektu było zabezpieczenie przeprawy przez Wisłę, a jednocześnie ugruntowanie pruskiego panowania w tej części Pomorza. Dziś jest to cenny zabytek, a możliwość zwiedzania twierdzy skutecznie przyciąga do cytadeli turystów z całego kraju.
Park Miejski im. Piotra Janowskiego
Na terenie Grudziądza nie brakuje terenów zielonych i pięknych parków. Jednym z najważniejszych jest Park Miejski, założony w latach 60. XIX wieku. Na jego terenie znajduje się m.in. Rosarium oraz aleje, przy których można podziwiać stare klony, graby i magnolie. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć w pięknym otoczeniu i zrelaksować na łonie natury.
Dawne mury miejskie
Średniowieczny Grudziądz otoczony był murami miejskimi, które od XIX wieku stopniowo zaczęto rozbierać. Wiadomo, że w ich obrębie znalazło się pięć bram, z których do naszych czasów zachowała się jedynie gotycka Brama Wodna. To, co możemy podziwiać obecnie, jest staranną rekonstrukcją, wykonaną już po 1945 roku.
Brama ta, wraz z fragmentami obronnych murów, jest nie lada gratką dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Grudziądzu chcą choć przez chwilę poczuć klimat średniowiecznego miasta.
Kolegium Jezuickie z kościołem św. Franciszka Ksawerego
W dziejach Grudziądza dość istotną rolę odegrali jezuici, o których do dziś przypominają dwa cenne zabytki. To dawny gmach kolegium, które pod koniec XIX wieku zaczęło służyć jako ratusz, oraz kościół św. Franciszka Ksawerego, który może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza (m.in. pięknym ołtarzem głównym oraz XVIII-wiecznymi konfesjonałami).
Zespół klasztorny Benedyktynek
Na długiej liście grudziądzkich zabytków znajduje się m.in. dawny klasztor Benedyktynek z kościołem Świętego Ducha oraz Pałacem Opatek. Wszystkie te obiekty powstały w początkach XVIII wieku, kiedy to niezbędna stała się odbudowa średniowiecznego kościoła oraz XVI-wiecznych zabudowań klasztornych.
Dziś kościół urzeka swą barokową formą, a sąsiadujące z nim budynki doskonale sprawdzają się jako placówki muzealne.
Bazylika św. Mikołaja
Bazylika św. Mikołaja jest najstarszym kościołem na terenie miasta, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Wznoszony etapami od końca XIII wieku, do dziś intryguje swą gotycką formą. W jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki, głównie barokowej. Wielkie wrażenie robią barokowe ołtarze oraz chrzcielnica, datowana na XIII wiek. Zdobi ją romańska czara, która miała trafić do Grudziądza wraz z Wikingami.
Nie lada gratką jest też kościelna wieża, która w okresie wakacyjnym jest wykorzystywana jako punkt widokowy.
Jezioro Rudnickie Wielkie
Jezioro Rudnickie Wielkie przyciąga tych turystów, dla których najlepszym sposobem na udany urlop jest relaks nad wodą. Akwen ten może się pochwalić sporymi rozmiarami (170 ha) oraz pięknym otoczeniem. Bliskość lasu zachęca, podobnie jak możliwość skorzystania ze strzeżonych kąpielisk.