Dla często jeżdżących pociągami jest to oczywiste. Nie każdy musi być dobrze zorientowany, co oznacza „miejsce korytarz” na bilecie kolejowym PKP Intercity. Czy oznacza to, że podróż spędzimy na korytarzu? Czy to miejsce jest gorsze od innych? A może wręcz przeciwnie – ma swoje unikalne zalety?
W tym artykule:
Znaczenie miejsca korytarz w pociągu
W pociągach uruchamianych przez PKP Intercity można spotkać trzy rodzaje miejsc siedzących oznaczonych jako: okno, środek, korytarz.
Miejsce korytarz to siedzenie najbliżej przejścia, czyli właśnie korytarza. To przeciwieństwo miejsca przy oknie, które znajduje się najbliżej okna pociągu. Miejsca oznaczone jako środek występuje jedynie w wagonach z przedziałami. Oczywiście znajduje się pomiędzy miejscami przy oknie i korytarzu.
Wybór między miejscem korytarz a miejscem przy oknie zależy od Twoich preferencji. Wybierając miejsce korytarz, masz łatwiejszy dostęp do wyjścia. To idealne dla tych, którzy często wstają, na przykład aby skorzystać z toalety czy przespacerować się.
Z drugiej strony, miejsce korytarz może być mniej atrakcyjne dla osób ceniących prywatność, ponieważ są bardziej narażone na kontakt z przechodzącymi pasażerami.
Zalety i wady miejsca korytarz
Miejsce korytarz ma swoje zalety i wady. Do zalet zalicza się łatwy dostęp do wyjścia, większą swobodę ruchów oraz możliwość łatwiejszego wstawania i siadania. Może to być szczególnie korzystne dla osób, które podróżują z dużą ilością bagażu, osób starszych, czy też osób z małymi dziećmi.
Z drugiej strony, miejsce korytarz może być mniej komfortowe dla osób, które cenią sobie spokój i prywatność. Osoby siedzące przy korytarzu są bardziej narażone na hałas i ruch, a także na ewentualne zderzenia z przechodzącymi osobami czy bagażem. Ponadto, miejsce korytarz nie oferuje takiego samego widoku, jak miejsce okno.
Zasady numeracji miejsc w pociągach
Numerację miejsc w pociągach PKP Intercity można podzielić na dwa rodzaje – tą stosowaną w wagonach z przedziałami oraz występującą w zespołach trakcyjnych (Pendolino, FLIRT, DART) i wagonach bez przedziałów.
Numer miejsca w pociągu, wskazany na bilecie lub miejscówce, można podzielić na dwie części pierwsza cyfra numeru miejsca oznacza numer przedziału, zaś druga numer miejsca w wagonie. Miejsce 23 znajdziemy w drugim przedziale i jest to fotel oznaczony numerem 3.
Miejsce korytarz w wagonie bezprzedziałowym
Miejsca przy korytarzu w wagonach bezprzedziałowych i zespołach trakcyjnych oznaczone są numerami z końcówkami 3 i 4 oraz 7 i 8. Będą to więc miejsca 13, 14, 17, 18, 23, 24, 27, 28 itd.
W wagonie pierwszej klasy numeracja jest podobna – tam jednak mamy jeden rząd typowo przy korytarzu (miejsca 3 i 4), oraz jeden rząd będący jednocześnie przy oknie i przejściu (miejsca 1 i 2).
Miejsce korytarz w wagonie z przedziałami
Przedziałowy wagon ma inną zasadę numeracji miejsc. Zasady numeracji miejsc w wagonach z przedziałami są podobne w wielu krajach Europy.
Miejsca z końcówkami 1 i 2 znajdują się przy drzwiach przedziału, numer 3, 4, 7 i 8 to miejsca środkowe, a 5 i 6 to fotele zlokalizowane przy oknie.
Dlaczego miejsca 7 i 8 w wagonach z przedziałami znajdują się pośrodku? Ma to ułatwić rezerwację miejsc – miejsca przy oknie i korytarzu mają takie same numery w przedziałach 6 i 8 miejscowych. Dodatkowe miejsca w tym drugim typie wagonów to właśnie te oznaczone numerami x7 i x8.
Jak system przydziela miejsca?
System sprzedaży biletów pozwala wybrać pasażerom, czy chcą dokonać rezerwacji miejsca przy oknie, przy przejściu czy pośrodku. Jeżeli jednak nie wskażemy swojej preferencji, system automatycznie dobierze miejscówkę zgodnie ze swoją logiką.
Najpierw sprzedają się miejsca przy oknie (x5 i x6), następnie miejsca oznaczone jako korytarz (x1 i x2). Gdy zabraknie już tych dwóch rodzajów miejsc, system sprzedaży przewoźnika przydzieli miejsca środkowe.