Łódź przyciąga miłośników filmu i historii, choć jego najcenniejszym skarbem są zabytki techniki i robotnicze osiedla. Czym zachwyca filmowa „Ziemia Obiecana”? Jakie atrakcje koniecznie trzeba uwzględnić w programie wycieczki po tym mieście? Oto 12 miejsc, bez których wizyta w Łodzi nie może się obejść.
Ulica Piotrkowska
Zwiedzanie Łodzi nie może się obejść bez spaceru po ulicy Piotrkowskiej. To najdłuższy w Polsce deptak oraz wizytówka miasta, a jednocześnie miejsce kuszące miłośników rozrywki i dobrego jedzenia. Przy Piotrkowskiej znajdują się i cenne zabytki architektury, i znane puby czy restauracje. To miejsce, gdzie życie toczy się przez całą dobę. Kuszą tu liczne jarmarki i wydarzenia kulturalne, uwagę przyciągają też zadbane podwórka i pomniki, na których uwieczniono znanych Łodzian (m.in. Juliana Tuwima).
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska to jeden z ciekawszych przykładów na to, jak można wykorzystać zabytki techniki. Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa czekają dziś modne lokale i klubokawiarnie, wśród których każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Park Ocalałych
Park Ocalałych to jeden z ciekawszych i ważniejszych punktów na mapie współczesnej Łodzi. Park ten powstał w 2004 roku, w ramach obchodów 60-tej rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Rośnie tu 600 drzew, a każde z nich przypomina o jednej osobie, której udało się przeżyć Holocaust. Czeka tu również Kopiec Pamięci, ławeczka Jana Karskiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W miejscu tym trwa pamięć i o tych Polakach, którzy ratowali Żydów, a nazwiska Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zostały wyeksponowane w ciekawy sposób.
Palmiarnia
Kto zechce odpocząć w zielonym otoczeniu, ten może wybrać się do łódzkiej palmiarni. Znajduje się ona na terenie parku Źródliska I, a gości przyciąga ogrodem dydaktycznym oraz trzema pełnymi egzotycznych roślin pawilonami. Czeka w nich łącznie blisko 5 tysięcy roślin, w otoczeniu których każdy turysta może odpocząć w spokoju od codziennych problemów i miejskiego zgiełku.
Muzeum Kanału „Dętka”
Ta nietypowa placówka muzealna cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów. „Dętka” to nic innego, jak zabytkowy kanał burzowy, który został przystosowany do potrzeb zwiedzających. Miejsce to przyciąga wyjątkową atmosferą, jest też idealnym punktem dla tych, którzy chcą spojrzeć na Łódź z nieco innej perspektywy.
Muzeum Kinematografii
Łódź to nie tylko miasto włókienników i fabrykantów, ale i filmowców. Kto interesuje się sztuką filmową, ten z pewnością chętnie odwiedzi Muzeum Kinematografii. Mieści się ono w pałacu Scheiblera, a jego ekspozycja robi wrażenie.
W tym miejscu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii kina oraz techniki filmowej, można też zobaczyć ciekawą kolekcję plakatów. To miejsce robi wrażenie, warto zatem poświęcić mu swój czas w trakcie wycieczki do Łodzi.
Stacja Radegast
Kto w czasie wycieczki po Łodzi będzie chciał poznać lepiej historię II wojny światowej, ten powinien odwiedzić zabytkową stację Radegast. Powstała ona w 1941 roku, a jej uruchomienie miało ścisły związek z utworzonym w 1940 roku gettem łódzkim. Stacja ta stała się miejscem, z którego wywożono mieszkańców getta do obozów koncentracyjnych, m.in. do obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Dziś stacja jest częścią Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto. Można tu ujrzeć również makietę łódzkiego getta oraz pokonać Tunel Pamięci.
Cmentarz Żydowski
O dawnej, wielokulturowej Łodzi, przypomina nam m.in. cmentarz żydowski – wspaniała nekropolia, która zasługuje na większą uwagę. Cmentarz ten zajmuje 40 ha powierzchni i jest największym cmentarzem żydowskim w Polsce. Nie brak tu pięknych macew, które mogą się pochwalić ciekawa formą i bogatą symboliką. W miejscu tym spoczywa wiele znanych osobistości, m.in. Julian Tuwim i Artur Rubinstein.
Centralne Muzeum Włókiennictwa – Biała Fabryka
Biała Fabryka to jedna z najcenniejszych pamiątek, jakie pozostawił po sobie Ludwik Ferdynand Geyer – jeden z pionierów rozwoju przemysłu w Łodzi. Obecnie jest ona znana jako Centralne Muzeum Włókiennictwa, mogące się pochwalić m.in. bogatą kolekcją współczesnej tkaniny artystycznej. Tużprzy fabryce czeka na gości Łódzki Park Kultury Miejskiej z charakterystyczną XIX-wieczną zabudową. Można tu ujrzeć m.in. domki tkaczy oraz letniskową willę, stojącą niegdyś na terenach podmiejskich.
EC1
EC1 to doskonałe miejsce dla miłośników poprzemysłowych obiektów i nauki. Na terenie najstarszej elektrowni miejskiej w Łodzi czekają dziś na gości takie atrakcje, jak najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki.
To idealne miejsce dla młodzieży, choć i dorośli będą mogli tu zdobyć wiele cennych wiadomości.
Księży Młyn
Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do Łodzi jest Księży Młyn – wyjątkowy zespół fabryczny, składający się m.in. z dawnej przędzalni, pałacu Karola Scheiblera oraz zajmowanych przez robotników domów zwanych famułami.
Jest to największy zabytkowy kompleks fabryczny na terenie Łodzi, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów. To „miasto w mieście”, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Manufaktura
Manufaktura bez wątpienia stała się symbolem Łodzi. Każdy, kto wędruje po przemysłowym imperium Izraela Poznańskiego, musi trafić na jej teren. Manufaktura to nowoczesna galeria handlowa, która powstała na terenie fabryki Poznańskiego. Zajmuje ona przestrzeń pomiędzy pałacem Poznańskiego a famułami, w których mieszkali zatrudnieni w fabryce robotnicy.
Dziś czekają tu liczne sklepy i restauracje, znalazło się tu również miejsce na Muzeum Sztuki MS2 oraz Muzeum Fabryki. Całość robi wielkie wrażenie, a czas spędzony na terenie Manufaktury, każdemu z nas sprawi sporo radości.