Wilno, najważniejsze miasto Litwy, leży nad rzekami Wilią i Wilejką na terenie tzw. Grzędy Białoruskiej. Malownicza sceneria, długa historia oraz ogromna ilość zabytków sprawiły, że miasto to stało się ważnym ośrodkiem nie tylko gospodarczym i administracyjnym, ale i turystycznym. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po stolicy Litwy?
Miejsce 1. Ostra Brama
Ostra Brama to ważny cel wycieczki dla polskich turystów oraz jeden z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Litwie. Na czym polega jej wyjątkowość? Na tym, iż jest to jedyna oryginalna brama miejska, która zachowała się na terenie litewskiej starówki. Wzniesiona w XVI wieku, sławę zdobyła m.in. za sprawą umieszczonego w niej obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej z XVII wieku. Obraz ten uznano za cudowny i cieszy się wielkim szacunkiem zarówno wśród greckich, jak i rzymskich katolików.
Miejsce 2. Wzgórze Giedymina
Nad Starym Miastem dumnie wznosi się Wzgórze Giedymina, znane z ciekawych zabytków architektury i pięknych widoków na okolicę. Wciąż można tu zobaczyć pozostałości zamku oraz jego najcenniejszy fragment – gotycką Basztę Giedymina, w której w latach 60. XX wieku urządzono Muzeum Zamku Górnego.
Miejsce 3. Stary Arsenał (Muzeum Narodowe)
W Starym Arsenale mieści się dziś Muzeum Sztuki Użytkowej, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Sam gmach jest ciekawym zabytkiem architektury, mogącym pochwalić się historią sięgającą XV wieku. Pierwotnie Arsenał był częścią Zamku Dolnego, jednak z czasem zaczął funkcjonować jako samodzielny obiekt. Do dziś zachwyca okazałym dziedzińcem, renesansowymi attykami oraz wnętrzami, w których na zwiedzających czekają ciekawe zbiory.
Miejsce 4. Zamek Dolny (Zamek Wielkich Książąt Litewskich)
Zamek Wielkich Książąt Litewskich przez wieki był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego na Litwie. Odbudowany w 200o roku, jest obecnie wykorzystywany jako siedziba Muzeum Narodowego. Kto zdecyduje się na wizytę w jego murach, ten zobaczy wystawę poświęconą historii wileńskiej rezydencji, zajrzy też do reprezentacyjnych wnętrz oraz skarbca.
Miejsce 5. Katedra Wileńska
Bazylika Archikatedralna świętych Stanisława Biskupa i Władysława, nazywana też Katedrą Wileńską, jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Litwy. Kto w czasie wycieczki po mieście zajrzy do jej wnętrza, ten żałować nie będzie. Można tu zobaczyć Kaplicę Świętego Kazimierza (patrona Litwy), pod którą znajduje się krypta z grobem Aleksandra Jagiellończyka oraz urna z sercem Władysława IV Wazy, oraz kaplicę św. Jana Nepomucena (dawniej znaną jako kaplica Częstochowska).
Uwagę przyciąga też ołtarz główny, w którym znajduje się obraz przedstawiający „Zamordowanie św. Stanisława przez Bolesława Śmiałego”. Przy katedrze wznosi się dzwonnica – jedna z najwyższych budowli starego Wilna, ceniona przez turystów jako doskonały punkt widokowy.
Miejsce 6. Uniwersytet Wileński
Wilno może się pochwalić jednym z najstarszych uniwersytetów Europy Wschodniej, a uniwersyteckie zabudowania robią wielkie wrażenie na zwiedzających. Uczelnia, którą założył Stefan Batory, intryguje ciekawą architekturą, pięknymi wnętrzami oraz długą listą absolwentów, wśród których pojawia się m.in. Piotr Skarga. Dziś Uniwersytet Wileński posiada 12 wydziałów, prowadzi też własny ogród botaniczny oraz obserwatorium. Uczelnia znana jest też z najstarszej na Litwie biblioteki oraz kościoła akademickiego św. Janów (Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty).
Miejsce 7. Plac Ratuszowy
Plac Ratuszowy jest tętniącym życiem fragmentem Wilna, znanym jako miejsce organizacji licznych wydarzeń kulturalnych. Kto w czasie wycieczki po litewskiej stolicy dotrze do tego miejsca, ten zobaczy tu sporo zabytków architektury, w tym klasycystyczny ratusz miejski, który w XVIII wieku stanął w miejscu poprzedniej, gotyckiej budowli.
Miejsce 8. Cmentarz na Rossie
Cmentarz na Rossie jest jedną z najważniejszych nekropolii narodowych dla Polaków. Spoczywa tu wielu znanych Polaków, w tym matka Józefa Piłsudskiego (oraz serce Marszałka), Adam Piłsudski (brat Marszałka), Joachim Lelewel, Franciszek Smuglewicz oraz Euzebiusz Słowacki (ojciec Juliusza).
Miejsce 9. Gotycki Zaułek
Zaułek Gotycki jest ciekawym miejscem dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem średniowiecznych budowli sakralnych. W tej części Wilna można ujrzeć dwie perełki gotyckiej architektury. Pierwszym z nich jest kościół św. Anny (uznawany za unikalne dzieło późnego „płomienistego” gotyku), wzniesiony z fundacji Aleksandra Jagiellończyka, drugim – późnogotycki kościół św. Franciszka, będący jednym z największych obiektów sakralnych na terenie Wilna.
Miejsce 10. Góra Trzech Krzyży
Góra Trzech Krzyży (dawniej nazywana Łysą Górą) to doskonały punkt widokowy na Wilno oraz bardzo ważny punkt w programie każdej wycieczki po litewskiej stolicy. Znana jako miejsce męczeńskiej śmierci siedmiu zakonników prowadzących akcję chrystianizacji Litwy, jest dziś popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.
Góra jest jednocześnie częścią Parku Górnego, w granicach którego znajduje się też Wzgórze Grobu Giedymina.
Miejsce 11. Dzielnica Żydowska
W dawnym Wilnie społeczność żydowska odgrywała ważną rolę. Do dziś zachowała się tu klimatyczna dzielnica żydowska, urzekająca gęstą siecią wąskich uliczek. Spacer po ulicy Żydowskiej, przy której niegdyś stała synagoga, wizyta na dawnym rynku żydowskim oraz historyczna wędrówka po ulicy Szklanej, przy której w połowie XVI wieku powstała pierwsza manufaktura szkła na Litwie – oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić tę część Wilna.
Miejsce 12. Muzeum Okupacji i Walk o Wolność
Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, czyli dawne więzienie KGB, jest jedną z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych na Litwie. Zachowały się tu dawne piwnice, karcer oraz jednoosobowe cele bez mebli, pokoje przesłuchań oraz dziedziniec, który służył więźniom jako spacerniak. Ważnym punktem na trasie zwiedzania muzeum jest cela, w której w latach 944-1960 funkcjonariusze KGB rozstrzelali ponad 1000 osób.