Miasta północy kojarzą nam się przede wszystkim z zimnem i szaroburym krajobrazem, jeśli akurat nie są przykryte śniegiem. Wizyta w Helsinkach może zburzyć to przekonanie.
W tym artykule:
Stolica Finlandii jest naprawdę ciekawa i kolorowa, szczególnie jeśli zanurzymy się w klimat jej portowych rejonów. To ciekawy cel, jeśli szukamy nieoczywistego miejsca na weekendowy wyjazd. Na zwiedzenie miasta nie potrzeba wiele czasu, a atrakcyjne jest zarówno latem, jak i zimą, gdy można doświadczyć spaceru po Bałtyku.
Atrakcje w Helsinkach – co warto zobaczyć?
Plac Targowy – Kauppatori
Targi to zawsze specyficzne miejsca dające poczuć prawdziwy klimat miasta. Szczególnie jeśli nie są ukierunkowane wyłącznie na turystów. Położony nad samym morzem plac targowy w Helsinkach łączy obie te funkcje. Na straganach można znaleźć świeże warzywa, owoce czy lokalne specjały, ale też pamiątki czy kojarzące się turystom z Finlandią wyroby jak wełniane czapki i swetry. Typowe targowisko działa na placu od wiosny do jesieni. Natomiast każdy październik to na Kauppatori czas targu śledziowego.
Nabrzeże portowe
Po wizycie na targu warto wybrać się na spacer po nabrzeżu. Turyści określają to miejsce jako najładniejszą część Helsinek. Z jednej strony znajdują się zacumowane łodzie, a z drugiej świetnie prezentujące się kamienice. Znajdziemy tam również restauracje serwujące ryby.
Hala Targowa Vanha Kauppahalli
Hala została wzniesiona w 1889 r., by handel toczył się również zimą. Znajduje się na zachodzie nabrzeża, w niewysokim ceglanym budynku. Można tam kupić zarówno pamiątki, wyroby artystyczne, jak i fińskie specjały, świeże warzywa, owoce, ryby czy owoce morza. Znajdziemy tam również typowe dla Helsinek, ale dla nas bardzo egzotyczne, mięso z niedźwiedzia czy renifera. To miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, jeśli chcemy poczuć klimat i poznać lokalne smaki czy kulturę. Dodatkową zachętą może być fakt, żeVanha Kauppahalli znajduje się na przygotowanej przez National Geographic liście 10 rynków żywności.
Atrakcje sakralne w Helsinkach
Sabór Uspieński – Zaśnięcia Matki Bożej
Państwa północne raczej nie kojarzą nam się jako religijne. Tymczasem wśród najciekawszych atrakcji w Helsinkach znajduje się kilka obiektów sakralnych. Jednym z nich jest Sobór Uspieński znajdujący się bardzo blisko portu, w dzielnicy Katajanokka, na niewielkiej wyspie. To główna świątynia Kościoła Prawosławnego w Finlandii, która została wzniesiona w 1868 r. na podstawie projektu rosyjskiego architekta, Aleksieja Gornostajewa. Z pośród okolicznych budynków wyróżnia się ceglaną elewacją oraz złotymi kopułami.
Na odwiedzających wrażenie z pewnością zrobi bogato zdobione wnętrze o wyraźnym wpływie sztuki bizantyjskiej oraz ikonostas. Świątynia jest najbardziej okazałym świadectwem rosyjskich wpływów w kraju, a także największym soborem w Europie Zachodniej.
Katedra w Helsinkach
Luterańska katedra znajdująca się na Placu Senackim jest wizytówką miasta, jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. Jej budowa trwała od 1820 do 1850 roku, jednak za oficjalną datę jej ukończenia uznano dopiero rok 1950. Choć wzniesiona została w stylu klasycystycznym, wyraźnie widać, że inspiracją był prawosławny sobór, a dokładnie sobór św. Izaaka w Petersburgu.
Świątynia została zaprojektowana na planie greckiego krzyża przez Carla Ludwiga Engela, a po jego śmierci dokończona przez Ernsta Lohmanna, który zmienił koncepcję dachu, bojąc się, że dotychczasowego projektu mury nie zdołają utrzymać. Projekt uzupełnił także o figury dwunastu apostołów umieszczone u szczytu i po bokach dachu i dwie oddzielne dzwonnice.
Wchodząc do środka, nie spodziewajmy się wielu dekoracji, protestanckie wnętrza są bardzo skromnie urządzane. W 1980 roku odnowiono kryptę, w której obecnie znajduje się kawiarnia.
Kościół Temppeliaukio
Jednym z obowiązkowych miejsc w czasie pobytu w Helsinkach jest kościół znajdujący się w dzielnicy Töölö. Wykuta w skale luterańska świątynia uchodzi za jeden z najpiękniejszych nowoczesnych kościołów na świecie. Jej architektami byli dwaj bracia – Timo i Tuomo Suuomalainen, a budowa została ukończona w 1969 roku. Owalny kościół w większości znajduje się pod ziemią. Na powierzchni widoczna jest miedziana kopuła, między którą a naturalnymi ścianami znajduje się 180 szklanych paneli wpuszczających światło słoneczne do środka. Wnętrze kościoła to przede wszystkich w żaden sposób nie obrobione grafitowe skały, w których go wykuto, uzupełnione przełamującym surowy klimat drewnem. Za zwiedzanie kościoła pobierane jest kilka euro.
Kaplica Ciszy Kamppi
Kaplica Kamppi to dość specyficzne miejsce znajdujące się w centrum Helsinek, na placu Narrinkkatori. Luterańska kaplica powstała w 2012 roku, a jej forma jest w 100% nowoczesna i z zewnątrz w niczym nie przypomina znanych nam miejsc sakralnych. Wykończona została jasnym drewnem, a w jej prostym wnętrzu znajduje się kilka ławek i nieduży ołtarz. O charakterze tego miejsca w jasny sposób świadczy tylko umieszczony na fasadzie krzyż.
W kaplicy nie odbywają się żadne regularne nabożeństwa. Położona w bardzo ruchliwym punkcie miasta, ma być miejscem, gdzie można się wyciszyć i chwilę pomodlić. Kaplica została zaprojektowana przez architektów z biura K2S Architects.
Muzea w Helsinkach, które warto odwiedzić
Muzeum Narodowe
Odwiedzając Helsinki, warto zajrzeć do Fińskiego Muzeum Narodowego mieszczącego się przy ulicy Mannerheimintie. Muzeum nie jest duże, ale – jak podkreślają turyści – naprawdę ciekawe. Wystawy przybliżają zwiedzającym historię kraju od prehistorii do teraźniejszości. Jego zbiory obejmują eksponaty historyczne, archeologiczne, etnograficzne oraz numizmatyczne.
Stała ekspozycja muzeum została podzielona na sześć działów: archeologiczny, państwowy – prezentujący kulturę i społeczeństwo kraju od średniowiecza, kraj i ludzie – przybliżający życie na fińskiej wsi przed uprzemysłowieniem, wiek XX, skarbiec oraz wystawa interaktywna. Uwagę warto zwrócić również na sam budynek w stylu narodowo-romanistycznym.
Twierdza Suomenlinna
Suomenlinna znajdująca się na sześciu wyspach to wśród turystów jedna z najpopularniejszych atrakcji Helsinek. Fort został wybudowany przez Szwedów w XVIII wieku. Jego zadaniem miała być ochrona przez atakiem Rosji rządzonej wówczas przez Piotra I Wielkiego. Suomenlinna przez lata była uznawana za twierdzę nie do zdobycia, a dziś funkcjonuje jedynie jako atrakcja historyczna.
Na wyspach wyznaczono szlaki widokowe, a na zwiedzających czekają również mury fortecy, jej muzeum, dawny okręt podwodny, a także kawiarnie i restauracje. Suomenlinna od 1991 roku figuruje na liście UNESCO. Do twierdzy można dotrzeć w około 15 minut promem wypływającym z Placu Targowego.
Skansen Seurasaari
Z placu Kauppatori promem warto również wybrać się na wyspę Seurasaari. Znajduje się w Zatoce Fińskiej kilka kilometrów od centrum stolicy. Jest niezamieszkała i w całości funkcjonuje jako park. Skansen na jej terenie założono w 1909 r. Obejmuje 87 budynków pochodzących z czasu od XVII do XX wieku i utrzymanych w stylach charakterystycznych dla różnych części kraju.
Największą atrakcją mogą być z pewnością dwie w 100% wyposażone środkowofińskie farmy Antii i Kahiluoto.
Helsińskie biblioteki
Uwagę warto zwrócić także na dwie działające w Helsinkach biblioteki. Pierwsza z nich to Fińska Biblioteka Narodowa. Niewiele osób ze względu na nieznajomość języka będzie mogło skorzystać z jej 7 milionowych zbiorów, ale warto zobaczyć jej najstarszą część pochodzącą z 1844 r. zwieńczoną kopułą.
Druga biblioteka to Oodi – najnowocześniejsza biblioteka na świecie. To niezwykłe miejsce, w którym książki donoszą roboty, w którym można zobaczyć również dzieła sztuki, i w którym spotkać można przedstawicieli całego społeczeństwa Helsinek – od uczniów odrabiających zadania domowe przez matki z małymi dziećmi, pracujących przedsiębiorców czy seniorów spotykających się na partyjkę szachów.
Pomnik i Park Sibeliusa
W dzielnicy Töölö w Parku Sibeliusa znajduje się pomnik, który choć początkowo wzbudzał wśród Finów skrajne opinie, dziś jest jednym z symboli Helsinek i jednym z najbardziej znanych pomników w całym kraju. Składa się na niego kilkaset stalowych rur ułożonych w kształt organów. Stworzony został na cześć kompozytora Jeana Sibeliusa, który w swojej muzyce zawierał pragnienie odzyskania niepodległości przez Finlandię.