Kraków to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Jako dawna stolica naszego kraju, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Miasto z bogatą historią, kulturą i tradycją nieprzerwanie tętni życiem i jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Jakie miejsca trzeba zobaczyć w Krakowie, aby w pełni poczuć ducha tego miejsca?
W tym artykule:
Tętniący życiem od wieków Rynek Główny
Istne serce miasta i jeden z największych średniowiecznych rynków w Europie. Mowa oczywiście o Rynku Głównym w Krakowie, który zajmuje powierzchnię około 4 hektarów. Powstał w XIII wieku i od tego czasu pełni on funkcję centralnego placu miejskiego. Rynek otaczają zabytkowe kamienice wybudowane w gotyckim, renesansowym, czy barokowym stylu. Centralnym punktem placu są Sukiennice, które w zasadzie do dziś pełnią swoją pierwotną funkcję i są miejscem handlu.
Nad rynkiem góruje słynny, gotycki Kościół Mariacki, który znany jest szczególnie z ołtarza Wita Stwosza oraz tradycyjnego hejnału mariackiego. Jest on grany o pełnych godzinach właśnie z wieży świątyni. Będąc na Rynku Głównym możemy również zauważyć pozostałość po ratuszu w postaci wieży, ponieważ sam budynek został zburzony.
Zamek Królewski na Wawelu – siedziba polskich królów
Jednym z najważniejszych miejsc w Polsce i w Krakowie jest Zamek Królewski znajdujący się na wzgórzu Wawel nad Wisłą. To symbol narodowej tożsamości, wielowiekowej historii i naszej bogatej kultury. Przez wieki stanowił on siedzibę polskich królów oraz ścisłe centrum polityczne kraju. Wawel był zamieszkiwany już w czasach prehistorycznych, zaś w XI wieku stał się oficjalną rezydencją królów Polski. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany głównie w stylu gotyckim i renesansowym.
W skład kompleksu wchodzą między innymi:
- Katedra Wawelska
- Królewska Rezydencja
- Skarbiec Koronny
- Komnaty Królewskie
- Kaplica Zygmuntowska
Zamek Królewski to nie tylko zabytek, ale także żywe muzeum historii, które oferuje liczne wystawy. Znajdziemy tam sztukę sakralną, militarną, czy liczne rzemiosło artystyczne. Na Wawelu odbywają się również wydarzenia kulturalne, koncerty, czy uroczystości państwowe. Jest to również jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów z Polski i zagranicy.
Kazimierz – tu poczujesz unikalny klimat Krakowa
Będąc w Krakowie nie sposób pominąć Kazimierz. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i bogatych historycznie dzielnic miasta. Zaznamy tam unikalnego klimatu, który jest wynikiem mieszanki kultury żydowskiej i chrześcijańskiej oraz tętniącego życia artystycznego i nocnego. Kazimierz założył w XIV wieku król Kazimierz Wielki jako odrębne miasto. Od XV wieku do II wojny światowej był on również ważnym ośrodkiem życia żydowskiego. Znajdziemy tam wiele zabytków oraz synagogi. Warto również odwiedzić Muzeum Galicja, które dokumentuje życie Żydów w Galicji oraz upamiętnia ofiary Holokaustu.
Na Kazimierzu znajdziemy liczne wąskie, brukowane uliczki, kamienice o zróżnicowanej architekturze oraz liczne place. W ostatnich dziesięcioleciach dzielnica stała się też istnym centrum życia artystycznego i kulturalnego Krakowa. Nie brakuje tam teatrów, antykwariatów, sklepów z rękodziełem, czy bogatej oferty gastronomicznej. Kazimierz łączy dziś w sobie bogatą historię wraz z nowoczesnym duchem, tworząc niepowtarzalne miejsce pełne kontrastów.
Zielona enklawa w ścisłym centrum? Planty!
Charakterystyczne dla Krakowa planty to malowniczy park okalający Stare Miasto. Jedne z najważniejszych przestrzeni zielonych miasta zostały założone w XIX wieku na miejscu zburzonych średniowiecznych murów. Planty są zielonym pierścieniem, otaczającym zabytkowe serce miasta.
Planty zostały założone w latach 1822-1830 z inicjatywy Feliksa Radwańskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był to jeden z pierwszych takich projektów w Polsce, którego celem było nie tylko upiększenie miasta, ale również stworzenia miejsca wypoczynku na łonie natury. Planty składają się z szeregu połączonych ze sobą ogrodów o długości około 4 kilometrów i powierzchni 21 hektarów. Znajdziemy tu liczne alejki spacerowe, rzeźby, fontanny oraz ławki. Park jest obsadzony zarówno gatunkami rodzimymi, jak i egzotycznymi, które dodają miejscu różnorodności.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Jednym z najważniejszych i największych muzeów w Polsce jest właśnie Muzeum Narodowe w Krakowie. Założone zostało w 1879 roku i dziś odgrywa kluczową rolę w zachowaniu i prezentowaniu dziedzictwa kulturowego. Początkowo zbiory muzeum były prezentowane w Sukiennicach, zaś dopiero w XX wieku wybudowano nowoczesny gmach główny przy alei 3 Maja. Do dziś jest on centralnym punktem działalności instytucji.
Kolekcję muzeum obejmują różnorodne działa sztuki, od starożytności po współczesność. Znajdziemy tu liczne malowidła, rzemiosło artystyczne, tkaniny, militaria i inne pamiątki historyczne. Najbardziej znane są kolekcje polskiego malarstwa, w tym dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, czy Leonarda da Vinci. Jednym z najbardziej znanych eksponatów jest „Dama z gronostajem”, który znajduje się w oddziale Muzeum Książąt Czartoryskich.
Dziedzictwo historii i nauki – Collegium Maius
Jeden z najważniejszych zabytków polskiej historii i nauki oraz najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego? Chodzi oczywiście o Collegium Maius. Gmach zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej od wieków był świadkiem rozwoju nauki, filozofii i kultury w Polsce. Początki Collegium Maius sięgają XV wieku, kiedy to był on głównym budynkiem uniwersytetu, który służył jako miejsce wykładów, spotkań oraz codziennego życia studentów. Gmach został przebudowany w stylu gotyckim, a później renesansowym, zaś dziedziniec z arkadami i krużgankami nadają budynkowi unikalnego charakteru, który trwa do dziś.
Wnętrza Collegium Maius zachowały wiele oryginalnych elementów. Znajdziemy tam chociażby stare globusy, elementy naukowe, czy oryginalne księgi. Dziś jest to Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które prezentuje bogate zbiory związane z historią. Nie brakuje też eksponatów związanych z np. Mikołajem Kopernikiem, który był jednym z najsłynniejszych studentów UJ.
Nowa Huta, czyli idealne, socrealistyczne miasto
Założona w 1949 roku Nowa Huta była zaplanowana jako samodzielne miasto przemysłowe, które miało wspierać rozwój hutnictwa stali. Jej budowa była planem industrializacji Polski Ludowej, zaś dzielnica miała odgrywać kluczową rolę w propagandzie sukcesów socjalizmu. W centrum Nowej Huty powstały Zakłady Metalurgiczne im. Lenina, które były jednymi z największych w Polsce.
Zabudowa Nowej Huty jest idealnym przykładem socrealistycznej architektury, która charakteryzuje się monumentalnymi budynkami, szerokimi alejami i licznymi przestrzeniami wspólnymi. Architekci inspirowali się renesansowymi miastami, co widać w harmonijnych proporcjach i symetrii budynków. Ważnymi punktami Nowej Huty są Plac Centralny oraz Aleja Róż. Wedle planów, w mieście nie miał powstać żaden kościół, co spotkało się z ogromnym oporem mieszkańców w latach 60. Dwadzieścia lat później to właśnie robotnicy z Nowej Huty stawiali opór komunistycznemu reżimowi.
Dziś Nowa Huta jest normalną dzielnicą Krakowa, która jest pełna widocznych kontrastów. W ostatnich latach okolica przeszła istny renesans i stała się popularnym miejscem dla artystów, studentów oraz turystów.