Zachwyca klimatem i piękną okolicą, unikalnymi zabytkami i historią, którą warto poznać. Kazimierz Dolny jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce oraz jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Lubelszczyźnie.
W tym artykule:
Atrakcje Kazimierza Dolnego, które warto zobaczyć
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
Kazimierz Dolny może się pochwalić piękną farą, godnie reprezentującą styl zwany „renesansem lubelskim”. Kościół ten powstał w połowie XIV wieku – być może z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Obecną formę zawdzięcza odbudowie po pożarze, który miał miejsce w połowie XVI stulecia, oaz późniejszym pracom związanymi z powiększaniem świątyni.
Na co warto zwrócić uwagę w kościele farnym? Na sklepienia kolebkowe z charakterystycznymi lunetami oraz na dekoracyjne sztukaterie. W kościele znajdują się też ciekawe kaplice: Kaplica Królewska (Różańcowa) z XVII wieku oraz Kaplica Górskich z XVII wieku. Warto też przyjrzeć się kościelnym organom oraz ołtarzom bocznym, które utrzymano w stylu typowym dla późnego renesansu.
Baszta i ruiny królewskiego zamku
Kolejną atrakcją, której w czasie wycieczki po Kazimierzu Dolnym nie można pominąć, są ruiny zamku wzniesionego w czasach króla Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku został on przebudowany w stylu renesansowym, a pracami kierowali królewscy architekci: Santi Gucci Fiorentino i Piotr Likiel. W kolejnych dekadach zamek stracił na znaczeniu, m.in. ze względu na częste wojny i spowodowane przez nie zniszczenia. W początkach XVIII wieku zaczął popadać w ruinę.
Dziś na teren zamku mogą bez obaw wchodzić turyści zainteresowani losami obiektu oraz widokami roztaczającymi się z zamkowych murów. Przy okazji wizyty na zamku, warto odwiedzić sąsiadującą z nim basztę. Być może jest ona pamiątką po zamku, który istniał w tym miejscu już w XII-XIII wieku. Dziś jest to kolejny cenny zabytek miasta oraz jeden z lepszych punktów widokowych na dolinę Wisły.
Kamienice Przybyłów
Najsłynniejszymi kamienicami Kazimierza Dolnego są kamienice braci Przybyłów, dumnie wznoszące się przy rynku. Kamienice te zaliczają się do najciekawszych zabytków renesansowych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Choć są budowlami jednopiętrowymi, dzięki potężnym arkadom sprawiają wrażenie znacznie wyższych. Każda z nich posiada reprezentacyjną elewację z dekoracją o bogatej symbolice.
Kamienica Krzysztofa Przybyły z początku XVII wieku wyróżnia się dużą płaskorzeźbą przedstawiającą św. Krzysztofa, rzeźbami nawiązującymi do opowieści greckich i rzymskich oraz dekoracjami inspirowanymi Starym i Nowym Testamentem. Kamienicę Mikołaja Przybyły zdobi natomiast płaskorzeźba przedstawiająca św. Mikołaja oraz attyka z figurami czterech ewangelistów.
Kamienica Celejowska (Ulanowskich)
Kamienica Celejowska jest najciekawszym budynkiem ulicy Senatorskiej oraz siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego. Inicjatorem jej budowy był Bartłomiej Celej – bogaty mieszczanin, który w latach 30. XVII wieku postanowił zamieszkać w domu potwierdzającym jego bogactwo i wysoką pozycję społeczną. Sto lat później kamienica stała się własnością Ulanowskich, którzy odnowili budynek po wojennych zniszczeniach.
Dzięki temu kamienica do dziś może się pochwalić wspaniałymi dekoracjami: okazałym portalem, ząbkowanym gzymsem oraz rzeźbami (w tym rzeźbą św. Bartłomieja, która ma przypominać o budowniczym kamienicy).
Spichlerze
Kto w czasie wycieczki po Kazimierz Dolnym wybierze się na spacer nad Wisłą, ten zobaczy wyjątkowe skupisko okazałych spichlerzy. Budynki, które dawniej służyły jako magazyny na zboże, dziś są m.in. hotelami, restauracjami i placówkami muzealnymi. Większość z nich powstała w XVI/XVII wieku, a więc w okresie największego rozwoju Kazimierza Dolnego.
Na uwagę zasługują m.in.: Spichlerz „Pod Żurawiem” z lat 20. XVII wieku, który jeszcze w XIX wieku służył jako fabryka gwoździ, Spichlerz „Król Kazimierz” z XVI wieku (jeden z najstarszych w mieście), który obecnie świetnie radzi sobie jako hotel, oraz Spichlerz „Pod Wianuszkami”, obecne znany jako młodzieżowe schronisko turystyczne. Spichlerz Nowakowskiego z przełomu XIX i XX wieku, Spichlerz Ulanowskich (obecnie siedziba Muzeum Przyrodniczego) oraz XVII-wieczny Spichlerz Kobiałki to kolejne atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.
Dawna synagoga
W czasie zwiedzania Kazimierza Dolnego warto zwrócić uwagę na te zabytki, które przypominają o przedwojennych mieszkańcach miasta. Gmina żydowska w Kazimierzu Dolnym miała ogromny wpływ na życie miasta i jego rozwój, o czym przypominają dość liczne judaica. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny cmentarz żydowski przy ul. Czerniawy oraz zabytki znajdujące się przy Małym Rynku.
Są to drewniane jatki oraz synagoga z drugiej połowy XVIII wieku, dawniej służąca ortodoksyjnym Żydom z Kazimierza. Ta barokowa budowla po wojnie służyła m.in. jako sala kinowa. Dziś jest miejscem znanym z organizacji wystaw i koncertów, a w jej wnętrzu działa m.in. mała księgarnia oraz sklepik z judaikami.
Miejsca, które warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
Rynek
Sercem Kazimierza dolnego jest rynek, przy którym znajduje się sporo perełek dawnej architektury. Są to m.in. wspominane już kamienice Przybyłów oraz kościół farny, z którymi o uwagę turystów walczą inne zabytki.
Jest wśród nich Dom Architekta z połowy XX wieku oraz Stara Apteka, XIX-wieczny Dom Kifnerów i dawny Hotel Polski (otwarty w 1880 roku jako pierwszy hotel na terenie miasta).
Góra Trzech Krzyży
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego nie może się obejść bez wizyty na Górze Trzech Krzyży, będącej jednym z najlepszych punktów widokowych na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły. Na szczycie góry widoczne są trzy krzyże, ustawione w 1708 roku tuż po wielkiej epidemii.
Z centrum miasta na szczyt Góry Trzech Krzyży można się dostać w ciągu kilkunastu minut – wystarczy wejść na dobrze oznaczoną ścieżkę. Nagrodą za pokonanie krótkiego podejścia jest piękny widok na zabytkowe miasto, dolinę Wisły oraz pobliski Janowiec.
Wąwozy lessowe
Okolice Kazimierza Dolnego są terenem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników pieszych wędrówek w pięknej scenerii. Dumą miasta są pobliskie wąwozy lessowe, które zachwycają swym charakterem i tajemniczą atmosferą.
Tym najsłynniejszym jest Korzeniowy Dół, warto jednak odwiedzić mniej znane miejsca. Wąwóz Niezabitowskich, Wąwóz Małachowskiego i Norowy Dół to kolejne wąwozy, które mogą się okazać ciekawym celem wycieczki w rejonie Kazimierza Dolnego. Warto odwiedzić również Wąwóz Czerniawy oraz wąwóz o nazwie Plebanka. Każda z tych atrakcji ma wyjątkowy charakter i z pewnością zasługuje na większą uwagę ze strony turystów.