Nazywany stolicą wschodniej Polski, Lublin zachwyca i długą historią, i ogromną liczbą zabytków. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Oto 12 obiektów, których w trakcie wycieczki po mieście nie można pominąć.
Zamek Lubelski
Zamek Lubelski jest wizytówką miasta oraz zabytkiem, któremu w czasie wycieczki po mieście warto poświęcić więcej uwagi. Historia tej budowli zaczyna się w XII wieku, choć obecną formę zyskał on w XIX stuleciu. Wiadomo, że zamkiem w Lublinie interesowali się kolejni władcy Polski, a szczególnymi względami obdarzyli go Jagiellonowie. W latach 20. XIX wieku zamek przebudowano w stylu klasycystycznym i dostosowano go do nowych celów. Miał on być więzieniem carskim, w którym przetrzymywano osoby zaangażowane w walkę o niepodległość.
W czasie II wojny światowej mieściło się tu więzienie niemieckie, a po wojnie – więzienie polityczne, w którym (do połowy lat 50. XX wieku) przetrzymywano ponad 30 tysięcy osób.
Dziś w zamkowych murach mieści się Muzeum Narodowe, chętnie odwiedzane przez miłośników malarstwa. Można tu ujrzeć m.in. prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz Olgi Boznańskiej, przyjrzeć się ciekawym zbiorom historycznym oraz zajrzeć do wnętrza Kaplicy Trójcy Świętej z malowidłami ściennymi z czasów króla Władysława Jagiełły.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
Wśród zabytków sakralnych Lublina, miejsce szczególne zajmuje potężna archikatedra. Świątynia ta powstała pod koniec XVI wieku i początkowo była częścią kompleksu klasztornego Jezuitów. W jej wnętrzu można podziwiać piękne polichromie oraz wspaniałe rzeźby. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu obraz Matki Boskiej Płaczącej, który w lipcu 1949 roku miał zapłakać krwawymi łzami.
Dumą katedry jest pochodząca z połowy XVIII wieku Zakrystia Akustyczna, w której można zobaczyć iluzjonistyczne freski Meiera oraz cenną kolekcję przedmiotów liturgicznych.
Wieża Trynitarska
Wieża Trynitarska zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta, jest też jednym z najlepszych punktów widokowych na jego terenie. To najwyższa budowla na terenie starówki, nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie poświęcają jej swój czas. Sama wieża powstała pod koniec XVII wieku i pierwotnie służyła jako dzwonnica oraz furta prowadząca do kolegium jezuickiego.
Dziś wieża sprawdza się jako siedziba Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję ikon, rzeźb, obrazów, tkanin liturgicznych i lichtarzy. Ciekawą kolekcję tworzą tu również instrumenty muzyczne oraz sarkofagi.
Nowy Ratusz
Nowy Ratusz znajduje się na Krakowskim Przedmieściu. Siedziba Prezydenta i Rady Miasta Lublin robi wrażenie majestatyczną sylwetką i klasycystyczną formą. Wzniesiony w latach 20. XIX wieku, odbudowany po II wojnie światowej, jest jedną z wizytówek współczesnego miasta i główną ozdobą Krakowskiego Przedmieścia.
Brama Krakowska
Brama Krakowska powstała w połowie XIV wieku i od początku była ważnym elementem w obrębie murów miejskich. Z wieży tej bramy prowadziła swej obserwacje straż ogniowa, wygrywano z niej również miejski hejnał.
Dziś Brama Krakowska, mająca za sobą kilka remontów i rewitalizacji, służy jako Muzeum Historii Miasta Lublina.
Plac po Farze
Jednym z ciekawszych punktów na mapie Starego Miasta w Lublinie jest Plac po Farze. Można tu zobaczyć m.in. fundamenty XIII-wiecznego kościoła św. Michała Archanioła (zwanego Farą), który – ze względu na zły stan – został rozebrany w XIX stuleciu. Przypominają o nim pięknie wyeksponowane fundamenty oraz makieta kościoła. W placu roztacza się piękny widok na lubelski zamek, zatem turyści chętnie spędzają tu wolny czas.
Krakowskie Przedmieście
Krakowskie Przedmieście jest jedną z głównych ulic Lublina. W czasie spaceru po tej ulicy można zobaczyć sporo pięknych budowli, m.in. gmach Nowego Ratusza, Hotel Europejski (Hotel Europa) oraz barokowy zespół klasztorny Kapucynów.
Cenną ozdobą Krakowskiego Przedmieścia jest Plac Litewski z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, obeliskiem upamiętniającym podpisanie aktu Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku i fontanną multimedialną, która w okresie letnim przyciąga ciekawymi pokazami.
Zabudowa lubelskiego rynku
Rynek w Lublinie otaczają wspaniałe kamienice. Do tych najciekawszych zaliczają się: kamienica Klonowiców (Rynek 2), kamienica rajcy lubelskiego Macieja Zessa (Rynek 5) oraz kamienica Pod Lwami (Rynek 9). Warto też zwrócić uwagę na kamienicę Wieniawskich (Rynek 17), w której w 1835 roku przyszedł na świat skrzypek Henryk Wieniawski, oraz na kamienicę Cukierników (Rynek 20), w której obecnie mieści się kawiarnia Czarcia Łapa.
Najciekawszym obiektem na lubelskim rynku pozostaje jednak gmach Trybunału Koronnego (zwanego też Starym Ratuszem). Od czasów Stefana Batorego w jego murach gromadziła się szlachta z Małopolski, która wspólnie rozstrzygała sporne sprawy. Dziś mieści się tu Pałac Ślubów, a w reprezentacyjnej Sali Wielkiej organizowane są liczne koncerty i spotkania. Dodatkowo Trybunał Koronny jest miejscem, w którym zaczyna się podziemna trasa turystyczna – jedna z nowszych atrakcji miasta.
Brama Grodzka
Brama Grodzka powstała w połowie XIV wieku i była jednym z pierwszych elementów obronnych miasta zbudowanych z woli króla Kazimierza Wielkiego. Pod koniec XVIII wieku nakazano Dominikowi Merliniemu przeprowadzenie remontu bramy, dzięki czemu zyskała ona obecny wygląd.
Co ciekawe, dawniej brama ta była nazywana Bramą Żydowską, gdyż oddzielała Stare Miasto od dzielnicy zamieszkiwanej głównie przez lubelskich Żydów. Dziś zabytkowa budowla jest siedzibą Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” – instytucji, która prowadzi szereg działań związanych z edukacją i kulturą.
Lubelskie Podziemia
Lubelskie Podziemia to jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którzy zwiedzanie miasta chcą połączyć z ciekawą przygodą. Trasa turystyczna prowadząca pod Starym Miastem powstała z połączenia dawnych piwnic, które stały się salami wystawowymi.
Można w nich ujrzeć makiety dawnego miasta, poznać legendy związane z jego dziejami i zobaczyć, jak wyglądał Wielki Pożar Lublina (który wybuchł w 1719 roku i doprowadził do poważnych zniszczeń).
Ogród Saski
Ogród Saski jest najpiękniejszym parkiem Lublina, a jego historia sięga lat 30. XIX wieku. Zaprojektowany przez Feliksa Bieczyńskiego, Ogród Saski miał stać się miejscem zachwycającym licznymi gatunkami roślin oraz małą architekturą. Do dziś można tu ujrzeć sporo starych drzew, w tym okazałą topolę białą (najpotężniejsze drzewo na terenie miasta). Lipa srebrzysta, malownicze aleje i pamiątki w postaci altanek czy kapliczek – wszystko to sprawia, że każdy spacer po Ogrodzie Saskim może się okazać ciekawym doświadczeniem.
Muzeum Wsi Lubelskiej
Wizyta na terenie lubelskiego skansenu to doskonała propozycja dla każdego, kto chce wybrać się w podróż w czasie. Muzeum to zadziwia znaczną powierzchnią (to jeden z największych skansenów w kraju) oraz zbiorami, które pozwalają poznać kulturę ludową i dawną architekturę województwa lubelskiego. Zgromadzono tu sporo ciekawych eksponatów z terenu Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, godnie reprezentowana jest też architektura Podlasia i Powiśla.
Dodatkową atrakcją są liczne wystawy czasowe i wydarzenia kulturalne, dzięki którym wizyta w skansenie stanie się jeszcze ciekawszym doświadczeniem.